ელფოსტა: t.kamushazde@gipa.ge
თეა ქამუშაძე - ანთროპოლოგიის დოქტორი (2019), არის ჯიპას ასოცირებული პროფესორი სოციალური და კულტურული ანთროპოლოგიის მიმართულებით. ახლა იმყოფება ოქსფორდის უნივერსიტეტში (2025)  “ტრადიციების და თანამედროვეობის გადაკვეთა: ქართული ეთნოლოგიის გადაფასება პოსტკოლონიურ და ციფრულ ჭრილში ოქსფორდის უნივერსიტეტში”, შოთა რუსთაველის სახელობის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და ოქსფორდის უნივერსიტეტის „საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების” ერთობლივი კვლევითი პროგრამის ფარგლებში UOGSP-24- 014.
იგი არის რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფუნდამენტური გრანტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი „კოვიდ პანდემია და საქართველო: ახალი რეალობის ანთროპოლოგიური კვლევა“ (FR-21-14562) (2022-2025). როგორც მკვლევარი იგი ჩართულია სამეცნიერო პროექტში “რუსეთ-უკრაინის ომი და საქართველო: გლობალური და რეგიონული კრიზისის ლოკალური შედეგები” (FR-23-2282) (2023-2026).
მიღებული აქვს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის პოსტსადოქტორო კვლევითი გრანტი ახალგაზრდა მეცნიერთათვის (2019-2021); ასევე, მიღებული აქვს სტიპენდიას დოქტორანტებისათვის ცენტრალური აზიისა და კავკასიის კვლევისა და სწავლების ინიციატივა CARTI (2011 - 2014), რომლის ფარგლებშიც, ერთი სემესტრით, მიწვეული იყო ჰარვარდის უნივერსიტეტის, დევისის კვლევით ცენტრში, როგორც ვიზიტორი მკვლევარი; 2010-2013 წლებში იყო ღია საზოგადოების ინსტიტუტის (ბუდაპეშტი) უმაღლესი განათლების მხარდაჭერის პროგრამის პროექტის მონაწილე: „სეკულარიზმისა და რელიგიის ანთროპოლოგიური კვლევა“. მიღებული აქვს ლანე კირკლანდის სტიპენდია, რომელიც პოლონურ-ამერიკული ფონდ „თავისუფლების“ და ფულბრაიტის ადმინისტრირებით ხორციელდება, ორი სასწავლო სემესტრი იმყოფებოდა კრაკოვის იაგელონიის უნივერსიტეტში, სადაც დაიცვა დიპლომი.
თეა ქამუშაძეს მონაწილეობა აქვს მიღებული  არაერთ საერთაშორისო და ადგილობრივ სამეცნიერო პროექტში. გამოქვეყნებული აქვს 30-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომი. მიღებული აქვს მონაწილეობა 60-ზე მეტ საერთაშორისო და ადგილობრივ კონფერენციაში. იგი არის მონოგრაფიის "საბჭოთა მემკვიდრეობა - პატარა ქალაქის დიდი ამბები" (2022) ავტორი, რომელიც ეფუძნება მის სადოქტორო და პოსდასოქტორო კვლევას.
თეა ქამუშაძეს აქვს ქართულის როგორც მეორე ენის სწავლების ხანგრძლივი გამოცდილება და ამ მიმართულებით არის არაერთი სახელმძღვანელოს თანაავტორი.
მას აქვს უნივერსიტეტში ადმინისტრაციულ თანამდებობაზე მუშაობის სოლიდური გამოცდილება, რომელიც მოიცავს სასწავლო პროცესის დაგეგმვასა და მართვას (2003-2020).
მონაწილეობა აქვს მიღებული არაერთ ადგილობრივ და საერთაშორისო კონფერენციის ორგანიზებაში.
სისტემატურად მონაწილეობს სხვადასხვა საერთაშორისო საზაფხულო და საზამთრო სკოლებში, როგორც ლექტორი.
თეა ქამუშაძე ასევე არის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის მეცნიერ-თანამშრომელი 2018 წლიდან, თსუ-ს მოწვეული ლექტორი 2007 წლიდან.
სასწავლო კურსები ჯიპაში:
• შესავალი ანთროპოლოგიაში;
• მრავალფეროვნება და ტოლერანტობა;
• პოსტსაბჭოთა ტრანზიციული ეკონომიკის ანთროპოლოგია.
სხვა უნივერსიტეტებში:
• რელიგიების ისტორია;
• რელიგია თანამედროვე მსოფლიოში;
• კულტურის კვლევის ემპირიული მეთოდები
• რელიგიის ანთროპოლოგია (სამაგისტრო კურსი)
• ეკონომიკური ანთროპოლოგია (სამაგისტრო კურსი)
• ძალადობის ანთროპოლოგია (სამაგისტრო კურსი)
• ჰუმანიტარული ცოდნის მეთოდოლოგია
• “პანდემიის ეფექტი – როცა სახელმწიფო მარნეულში შეხვდა მოქალაქეებს”, მასალები საქართველოს ეთნოგრაფიისათვის IV (30) გვ. 192-227, გამომცემლობა, “უნივერსალი”, თბილისი, ISSN 2667-9582,
• რუსთავის საბჭოთა მემკვიდრეობა - პატარა ქალაქის დიდი ამბები, თსუ გამომცემლობა. თბილისი, 2022.
• „რუსთავის ეზოს სამლოცველოები: ქალაქის საჯარო სივრცეების საკრალიზაცია თუ დესაკრალიზაცია?!“ მასალები საქართველოს ეთნოგრაფიისათვის II (28), გვ. 295 -312, “პრინტჯეო” თბილისი, 2021.
• „ილორი იძულებით გადაადგილებულ პირთა მეხსიერებაში: გამოცდილება, იდენტობა და თანამედროვე გამოწვევები“, ეთნოკულტურული მრავალფეროვნება და ინტერკულტურული კომუნიკაცია საქართველოში (საერთაშორისო კონფერენციის მოხსენებათა კრებული) გვ. 111-135, თბილისი, 2021.
• „რელიგიური პლურალიზმის ინტერპრეტაციისათვის პოსტსოციალისტურ რუსთავში“, მასალები საქართველოს ეთნოგრაფიისათვის 1 (27), გვ. 114 -132, “პრინტჯეო”. თბილისი,
• The Effects of the Pandemic: The State, Citizens, and Ways of Communication. International Journal of Multilingual Education, #23. DOI: 10.22333/ijme.2023.23000; pp. 67-87. link https://doi.org/10.22333/ijme.2023.23005
• Representations of Religious Plurality in the Urban Space of Post-Socialist Rustavi ISSN-Print 2199-8108 ▪ ISSN-Internet 2199-8116, NEW DIVERSITIES Vol. 23, No. 2, 2021 an open-access journal published by the Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity, published by MPI MMG
• Invisible Traces of Islam in the Urban Space of Rustavi: Interpreting the Religious Diversity in Post-Soviet Georgia, International Journal for Multilingual Education; Tbilisi Vol. 18, (2021): 54-70, 54A. DOI:10.22333/ijme 2021.18004 ISSN: (Print) ISSN 1987-9601 (Online) E ISSN 1512-3146
ერაზმუს + Staff Mobility for Teaching, მესინის უნივერსიტეტის ანთროპოლოგიის დეპარტამენტი, 6.05.2022-20.05.2022, მესინა, იტალია.
სოციალიზაციის საკითხები ტრადიციულ საზოგადოებაში, პოსტსაბჭოთა ტრანსფორმაციების რელიგიური და ეკონომიკური ასპექტების კვლევა საქართველოში, ქალაქის სივრცის ტრანსფორმაცია და მეხსიერება, ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობები, პოსტკოლონიური კვლევები და ციფრული ანთროპოლოგია.

Email: t.kamushazde@gipa.ge
Tea Kamushadze – PhD in Anthropology (2019), is an Associate Professor of Social and Cultural Anthropology at the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA).
In 2025, she is conducting research at the University of Oxford under the joint research program of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and Oxford University’s “Georgian Studies” initiative (UOGSP-24-014), titled “Intersections of Tradition and Modernity: Reassessing Georgian Ethnology in Postcolonial and Digital Perspectives.”
She is the principal investigator of the Rustaveli National Science Foundation’s fundamental research grant “Covid Pandemic and Georgia: Anthropological Research of a New Reality” (FR-21-14562). As a researcher, she also participates in the project “Russia–Ukraine War and Georgia: Local Implications of a Global and Regional Crisis” (FR-23-2282).
Dr. Kamushadze was a recipient of the Rustaveli Foundation’s Postdoctoral Research Grant for Young Scientists (2019–2021). She also received a doctoral scholarship from the Central Asia and Caucasus Research and Training Initiative (CARTI, 2011–2014), during which she spent one semester as a visiting researcher at Harvard University’s Davis Center for Russian and Eurasian Studies.
From 2010 to 2013, she participated in the Open Society Institute’s (Budapest) Higher Education Support Program project “Anthropological Studies of Secularism and Religion.” She was also awarded the Lane Kirkland Scholarship administered by the Polish-American Freedom Foundation and the Fulbright Program, spending two academic semesters at Jagiellonian University in Kraków, where she obtained a diploma.
Tea Kamushadze has been involved in numerous international and local research projects and has published more than 30 scholarly works. She has participated in over 60 international and national conferences. She is the author of the monograph “Soviet Heritage of Rustavi – Big Issues of the Small Place” (2022), based on her doctoral and postdoctoral research.
She has extensive experience in teaching Georgian as a second language and is the author of several textbooks in this field. She also has substantial experience in university administration (2003–2020), including planning and managing academic programs.
She regularly participates in various international summer and winter schools as a lecturer.
She has organized and participated in numerous local and international academic conferences.
Tea Kamushadze is also a research fellow at the Ivane Javakhishvili Institute of History and Ethnology and a visiting lecturer at Tbilisi State University (TSU).
• Introduction to Anthropology
• Diversity and Tolerance
• Anthropology of Post-Soviet Transitional Economy
At Other Universities:
• History of Religions
• Religion in the Modern World
• Empirical Methods in Cultural Studies
• Anthropology of Religion (MA course)
• Economic Anthropology (MA course)
• Anthropology of Violence (MA course)
• Methodology of the Humanities (For PhD Students)
• “The Effect of the Pandemic – When the State Met Citizens in Marneuli.” Materials for the Ethnography of Georgia, Vol. IV (30), pp. 192–227. Universal Publishing, Tbilisi, 2023. ISSN 2667-9582. (In Georgian)
• Soviet Heritage of Rustavi – Big Issues of the Small Place. Tbilisi State University Press, Tbilisi, 2022. (In Georgian)
• “Courtyard Chapels of Rustavi: Sacralization or Desacralization of Urban Public Spaces?!” Materials for the Ethnography of Georgia, Vol. II (28), pp. 295–312. PrintGeo, Tbilisi, 2021.(In Georgian)
• “Ilori in the Memory of Internally Displaced Persons: Experience, Identity, and Contemporary Challenges.” In Ethno-Cultural Diversity and Intercultural Communication in Georgia (Proceedings of the International Conference), pp. 111–135. Tbilisi, 2021. (In Georgian)
• “On the Interpretation of Religious Pluralism in Post-Socialist Rustavi.” Materials for the Ethnography of Georgia, Vol. I (27), pp. 114–132. PrintGeo, Tbilisi, 2020. (In Georgian)
• The Effects of the Pandemic: The State, Citizens, and Ways of Communication. International Journal of Multilingual Education, #23. DOI: 10.22333/ijme.2023.23000; pp. 67-87. link https://doi.org/10.22333/ijme.2023.23005
• Representations of Religious Plurality in the Urban Space of Post-Socialist Rustavi ISSN-Print 2199-8108 ▪ ISSN-Internet 2199-8116, NEW DIVERSITIES Vol. 23, No. 2, 2021 an open-access journal published by the Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity, published by MPI MMG
• Invisible Traces of Islam in the Urban Space of Rustavi: Interpreting the Religious Diversity in Post-Soviet Georgia, International Journal for Multilingual Education; Tbilisi Vol. 18, (2021): 54-70, 54A. DOI:10.22333/ijme 2021.18004 ISSN: (Print) ISSN 1987-9601 (Online) E ISSN 1512-3146
Erasmus+ Staff Mobility for Teaching, Department of Anthropology, University of Messina, Messina, Italy, May 6–20, 2022.
Issues of socialization in traditional societies; religious and economic aspects of post-Soviet transformations in Georgia; urban space, transformation, and memory; ethnic and religious minorities; postcolonial theories; and digital anthropology.