ელფოსტა: o.matchaidze@gipa.ge
სამართლის დოქტორი, ჯიპას სამართლის და და პოლიტიკის სკოლის ასოცირებული პროფესორი 2020 წლიდან. ოთარი 2016 წლიდან ეწევა პედაგოგიურ საქმიანობას, 2016-2019 წლებში იყო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი, 2019  წლიდან კი საქართველოს საზოგადოებრივი საქმეთა ინსტიტუტის  სამართლისა და პოლიტიკის ფაკულტეტის მოწვეული ლექტორი, 2020 წლის სექტემბრიდან კი არჩეულ იქნა ამავე ფაკულტეტის ასოცირებულ პროფესორად და კითხულობს ლექციებს კერძო სამართლის მიმართულებით. პერმანენტულად ახორციელებს აკადემიურ კვლევებს კერძო სამართალში, მათ შორის 2018 და 2024 წელს Max-Planck-ის „შედარებითი და საერთაშორისო კერძო სამართლის ინსტიტუტში“ (ჰამბურგი), 2022 წელს UNIDROIT-ის სამართლის ინსტიტუტში, გამოქვეყნებული აქვს არაერთი სამეცნიერო პუბლიკაცია ბიზნეს სამართლის მიმართულებით.
ოთარი 2013 წლიდან ეწევა აქტიურ საადვოკატო საქმიანობას, არის იურიდიული კომპანია J&T Consulting-ის პარტნიორი და როგორც საქართველოში, აგრეთვე მის ფარგლებს გარეთ ახორციელებს კლიენტთა წარმომადგენლობას სასამართლოში, არბიტრაჟში და სამედიაციო განხილვებში. ოთარი 2020 წლიდან არის საქართველოს არბიტრთა ასოციაციის აკრედიტებული წევრი, 2023 წლიდან კი ამავე ასოციაციის ბორდის წევრი და ასევე საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის მიერ სერტიფიცირებული მედიატორი და აკრედიტირებული ტრენერი. პრაქტიკოსი არბიტრი და მედიატორი. იურიდიული ფირმების საერთაშორისო სარეიტინგო ორგანიზაციის, Legal 500 - ის მიერ ბოლო  წლების განმავლობაში უწყვეტად სახელდება მომავალი თაობის პარტნიორად და წარმატებულ იურისტად.
• შესავალი სამოქალაქო სამართლაში;
• ვალდებულებითი სამართალი;
• საერთაშორისო საარბიტრაჟო სამართალი;
• იურიდიული ეთიკა;
• მაჩაიძე, ო. ხელშეკრულებიდან გასვლის და ხელშეკრულების მოშლის გამიჯვნის მცდელობა ნარდობის ხელშეკრულების მაგალითზე ქართული სასამართლო პრაქტიკის მიხედვით, პროფესურ იროდიონ სურგულაძის საიუბილეო კრებული 130, 2022.
• მაჩაიძე, ო. საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების აღსრულების უზრუნველყოფა და კომპეტენტური სასამართლოს განსაზღვრა ქართული სასამართლო პრაქტიკის მიხედვით, მართლმსაჯულება და კანონი, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ჟურნალი, 2022. N1.
• მაჩაიძე, ო. საქართველოს კონკურენციის კანონმდებლობის სამართლებრივი და ეკონომიკური გავლენა, თანაავტორი, გამომომცემლობა მერიდიანი, 2022.
• მაჩაიძე, ო. საერთაშორისო არბიტრაჟი, საქართველო, თანაავტორი, The Legal 500, The country Comparative Guide, 2021, 2022, 2023.
• მაჩაიძე, ო. მონოგრაფია: უზრუნველყოფის ღონისძიების გამოყენებისა და ცნობა-აღსრულების პირობები საარბიტრაჟო წარმოებისას, გამომცემლობა იურისტების სამყარო, 2020.
• 2023 წელი, ERASMUS+ Teaching Staff Mobility-ის მონაწილე.
• 2024 წელი, USAID, Rule of law Program, Legal Textbook, თანაავტორი.
სახელშეკრულებო სამართალი, სამშენებლო სამართალი, კონკურენციის სამართალი, დავის გადაწყვეტის ალტერნატიული საშუალებები, არბიტრაჟი, მედიაცია, დავების საბჭო.

Doctor of Law, Associate Professor at GIPA School of Law and Politics since 2020, Otar has been engaged in teaching since 2016. From 2016 to 2019, he was an Invited Lecturer at Tbilisi State University, and since 2019, he has held the position of Invited Lecturer at the Faculty of Law and Politics of the Institute of Public Affairs of Georgia. Since September 2020, he has been elected an Associate Professor of the same faculty and delivers lectures in the field of private law. He consistently conducts academic research in private law, including stints in 2018 and 2024 at the Max-Planck "Institute of Comparative and International Private Law (Hamburg)" and in 2022 at the UNIDROIT Institute of Law. Furthermore, he has published numerous scientific publications in this area.
Additionally, Otar is a member of the Georgian Bar Association. Otar has been actively practicing law since 2013. He is a partner at the law firm "J&T Consulting" LLC, where he represents clients in court, arbitration, and mediation proceedings both in Georgia and abroad. Since 2020, Otar has been an accredited member of the Georgian Association of Arbitrators, and since 2023, he has served as a board member and trainer for the same association. Additionally, he is a certified mediator and accredited trainer of the Mediators Association of Georgia. He is a practicing arbitraitor and mediator. In recent years, he has consistently earned recognition as a next-generation partner and successful lawyer by Legal 500, an esteemed international rating organization of legal firms.
- Introduction to Civil Law
- Law of Obligations
- International Arbitration Law
- Legal Ethics
Research and Publications (Last 5 years):
- Machaidze, O. An endeavor to distinguish between the repudiation of a contract and the termination of the contract through the example of the Contract for Work according to Georgian judicial practice, Jubilee Collection of Professor Irodion Surguladze 130, 2022
- Machaidze, O. Using security measures for the Enforcement of the Arbitral Award and the Determination of a Competent Court in Accordance with Georgian Case Law. Publishing of Supreme Court of Georgia, Law Journal, Law and Justice, 2022, #1;
- Machaidze, O. Legal and Economic Impact of Georgian Competition Law, Co-Author. Meridiani Publishing, 2022;
- Machaidze, O. International Arbitration, Georgia. Co-Author. The Legal 500, The Country Comparative Guide, 2021, 2022, 2023;
- Machaidze, O. Monography, The Conditions of application, Recognition and Enforcement of Interim Measures in Arbitral Proceedings. Publishing House: World of Lawyers, 2020;