ელფოსტა: t.charkviani@gipa.ge
სოციოლოგიის დოქტორი, სხვადასხვა უნივერსიტეტებში კითხულობს სოციალური მეცნიერების მიმართულებით ლექციებს და აქვს მდიდარი სამეცნიერო კვლევითი საქმიანობის გამოცდილება. არის არაერთი სამეცნიერო სტიპენდიისა და კვლევითი გრანტის ლიდერი. ჰაინრიხ ბიოლის ფონდის ახალგაზრდა მეცნიერთა პროგრამის სტიპენდიატი, საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ილია ჭავჭავაძის სასტიპენდიო პროგრამის სტიპენდიატი, ტრანსნაციონალური დანაშაულისა და კორუფციის კვლევის ცენტრი (TraCCC CO) სამეცნიერო გრანტის, საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის პრეზიდენტის გრანტი ახალგაზრდა მეცნიერთათვის და კავკასიის შვეიცარიული აკადემიური ქსელი (ASCN) გრანტი ხელმძღვანელი და ა.შ.
თამარს წლების მანძილზე თანამშრომლობს სხვადასხვა საერთაშორისო და ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, სადაც მას იწვევენ როგორც ექსპერტს, მკვლევარს, მონიტორინგისა და განვითარების მიმართულების სპეციალისტს. მათ შორის  იყო GTZ „ადგილობრივი თვითმმართველობის განვითარების ხელშეწყობის“ პროგრამის მონიტორინგის მიმართულების  ექსპერტი; ასევე თანამშრომლობდა „მშვიდობის, დემოკრატიისა და განვითარების კავკასიის ინსტიტუტთან (CIPDD) სხვადასხვა პროექტებში; იყო მკვლევარი ეკონომიკური განვითარების ინსტიტუტის (GEDI), არასამთავრობო ორგანიზაცია “სოციალური კვლევის და ანალიზის ინსტიტუტის” (ISSA), Word Vision International ფარგლებში განახორციელა პროექტი „რელიგიური ორგანიზაციებისა და და FBO საქართველოს რუკის შექმნა“ და ა.შ.
გამოცემული აქვს წიგნები: “სამართლებრივი სახელმწიფოსა და ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს შესახებ არსებული დისკურსები”, გამოცემულია საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის “პრეზიდენტის გრანტი ახალგაზრდა მეცნიერთათვის” ფარგლებში; “მერიტოკრატიის ფორმირების პროცესი ტრანსფორმირებად საჯარო სამსახურში” (ქართულ და ინგლისურ ენებზე) თანაავტორობა. ილიას უნივერსიტეტის გამომცემლობა, თბილისი.) ISBN 978-9941-18-085-9.; “ძალაუფლების დანაწილებისა და “კონტროლისა და ბალანსის” პრინციპები საქართველოში“ (ქართულ და ინგლისურ ენებზე). თანაავტორობა. ილიას უნივერსიტეტის გამომცემლობა ,თბილისი) ISBN 978-9941-0-6070-0.
გამოქვეყნებული აქვს 25-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომი, როგორც ქართულ ასევე საერთაშორისო რეფერირებად სამეცნიერო ჟურნალებში. არის არაერთი საერთაშორისო კონფერენციისა თუ ფორუმის მონაწილე.
2024 - Challenges of Interreligious Relations in Georgia through the Prism of Interreligious Dialogue: Identification and Analysis of the Monomodel, Intermodel, and Multimodel, Jacobs Verlag E-ISSN:2197-5248, 122057 2025-01-28_10-41-33_MKES56CbMilWDs5ZxOOT8zGJdtr8mJ5vPN86UciF.pdf
2024 - THE IMPORTANCE AND INFLUENCE OF LABOR MOTIVATION ON THE INSTITUTIONALIZATION OF FORMAL AND INFORMAL LABOR PRACTICES (CASE OF GEORGIA AND GERMANY), გეოისტორიის და გეოპოლიტიკის კვლევის კავკასიის საერთაშორისო ცენტრის პერიოდიული ჟურნალი ,,კავკასია და მსოფლიო’’ წარმოადგენს რეფერირებად, საერთაშორისო სამეცნიერო გამოცემას. ჟურნალი გამოდის ყოველთვიურად. ჟურნალი დარეგისტრირებულია LEGAL PERSON OF PUBLIC LA, 2024-09, 120925 THE CAUCASUS AND THE WORLD International Scientifi c Journal
2024 საქართველოში ინტერრელიგიური დიალოგის პროცესში, რელიგიათა ურთიერთდამოკიდებულების მონომოდელის, მულტიმოდელის და ინტერმოდელის ანალიზი  2024-09 "უნივერსალი" სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტი, 121137 https://journals.sabauni.edu.ge/index.php/ch/issue/view/42
2024 - სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ ნდობის კრიზისის სოციოკულტურული მიდგომების ანალიზი, კავკასიის უნივერსიტეტი Caucasus University, 2024-05, 119269 https://heconomic.cu.edu.ge/index.php/healthecosoc/article/view/7793/7738
2021 თვითმმართველობა გენდერის ჭრილში: ადგილობრივ პოლიტიკაში ქალთა როლი და საჭიროებები (ემპირიული სოციოლოგიური კვლევა), ქართველი მეცნიერები, ტომ.3, No.3(2021) DOI: https://doi.org/10.52340/gs.2021.08.07, ასოციაცია მეცნიერებისათვის
2020 Cases of Law-making in Georgia - the Contradiction of Rule of Law and Rule by Law, The Journal of Politics and Democratization, Volume 4-2 (January 2020) (GIPA, Tbilisi, Georgia).
2019 Public Management Culture and Meritocracy in Georgia– through the Prism of Development of State Institutions, Journal of Politics and Democratization, Volume 4-1 (June 2019) (GIPA, Tbilisi, Georgia).
2018 Democratization process in lawmaking prism: Rule of Law vs. Rule by Law, Freedom from Independence for 100 Years (26 Essays), Institute for Education and Consciousness
2018 Civil consciousness and discourse on the boundaries of the participate on of the Georgian Church in public life, Civic Education and Practices of Democracy in Post-Soviet Countries International Conference Papers
2024 წლის 11-12 დეკემბერი - რელიგიისა და რწმენების კულტურული სოციოლოგიის საერთაშორისო კონფერენცია (ICCSRB-24), საქართველოს міжრელიგიური ურთიერთობების გამოწვევები ‘რელიგიური დიალოგის პრიზმაში: მონომოდელის, ინტერმოდელის და მულტიმოდელის იდენტიფიკაცია და ანალიზი’
2019 - საზაფხულო სკოლა პროფესორებისთვის, (ბეიჯინგი, ლანჭოუს უნივერისტეტი) ჩინეთის საელჩო, კომფუცის ინსტიტუტი, ალტე უნივერსიტეტი
2016-2017 -  გრანტის მიმღები, პროექტის ლიდერი, „კვლევაზე დაფუძნებული ადვოკატირებით, ცნობიერების ამაღლებით, ქსელური მუშაობითა და ტექნოლოგიებისგამოყენებით საქართველოში მიგრაციისმართვის განვითარება“, ევროკავშირი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია
2015 მენტორინგის პროგრამა, კვლევითი ვიზიტი გერმანიაში,ბერლინში, კავკასიის აკადემიური შვეიცარიული ქსელი (ASCN)
2012-2016 – მკვლევარი, "არაფორმალური ძალაუფლებისქსელები - საქართველოსა და სომხეთში", კავკასიის აკადემიური შვეიცარიული ქსელი (ASCN)
2012 - მკვლევარი, "ძალაუფლების დანაწილებისა და "კონტროლისა დაბალანსის", პრინციპები საქართველოში, შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდის გრანტი (ხელშეკრულების ნომერი №12/41)
2010-2011 - გრანტის მიმღები, პროექტის ლიდერი, "მერიტოკრატიის ფორმირებისპროცესი ტრანსფორმირებად საჯარო სამსახურში", კავკასიის შვეიცარიული აკადემიური ქსელი (ASCN)
ფორმალური და არაფორმალური ინსტიტუტების თეორია და პრაქტიკა, სამართლებრივი სახელმწიფოს კონცეფციები, რელიგიისა და გენდერის სოციოლოგია, საჯარო სამსახურის და ადგილობრივი თვითმმართველობის ფუნქციონირების სტრატეგიები, საჯარო სამსახურის რეფორმა.

Doctor of Sociology, lectures in social sciences at various universities and has rich experience in scientific research activities. She is the leader of a number of scientific scholarships and research grants; Young scientist program fellow of the Heinrich Biol Foundation, Ilia Chavchavadze scholarship program of the National Science Foundation of Georgia, Transnational Crime and Corruption Research Center (TraCCC CO) research grant, National Science Foundation of Georgia President's grant for young scientists and Caucasian Swiss Academic Network (ASCN) grant supervisor and etc. For years, Tamar has cooperated with various international and local non-governmental organizations, where she is invited as an expert, researcher, monitoring, and development specialist. Among them she was an expert in the monitoring direction of the GTZ ‘Local Self-Government Development Promotion’ program; She also cooperated with the ‘Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development (CIPDD)’ in various projects; She was a researcher at the Institute of Economic Development (GEDI), non-governmental organization ‘Institute of Social Research and Analysis’ (ISSA), implemented the project ‘Creating a map of religious organizations and FBO Georgia’ within the framework of Word Vision International, etc. She has published books: ‘Existing Discourses on the Rule of Law and Jury Court’, published within the ‘President's Grant for Young Scientists’ of the National Science Foundation of Georgia; Co-authorship of ‘Meritocracy Formation Process in Transforming Public Service’ (in Georgian and English). Ilia University Publishing House, Tbilisi.) ISBN 978-9941-18-085-9.; ‘Principles of power distribution and ‘control and balance" in Georgia’ (in Georgian and English). Co-authorship. Ilia University Publishing House, Tbilisi) ISBN 978-9941-0-6070-0. She has published more than 25 scientific papers in both Georgian and international refereed scientific journals. She is a participant in numerous international conferences and forums.
- Sociology of culture
- Intercultural relations
- Meritocratic perspective and social institutions
2024 - Challenges of Interreligious Relations in Georgia through the Prism of Interreligious Dialogue: Identification and Analysis of the Monomodel, Intermodel, and Multimodel, Jacobs Verlag E-ISSN:2197-5248, 122057 2025-01-28_10-41-33_MKES56CbMilWDs5ZxOOT8zGJdtr8mJ5vPN86UciF.pdf
2024 - THE IMPORTANCE AND INFLUENCE OF LABOR MOTIVATION ON THE INSTITUTIONALIZATION OF FORMAL AND INFORMAL LABOR PRACTICES (CASE OF GEORGIA AND GERMANY), The periodic journal Caucasus and the World, published by the International Center for Geo-Historical and Geopolitical Studies of the Caucasus, is a peer-reviewed international scientific publication. The journal is issued monthly and is officially registered.LEGAL PERSON OF PUBLIC LA, 2024-09, 120925 THE CAUCASUS AND THE WORLD International Scientifi c Journal
2024 Analysis of Monomodel, Multimodel, and Intermodel Interdependence of Religions in the Process of Interreligious Dialogue in Georgia, 2024-09 Sulkhan-Saba Orbeliani University, 121137 https://journals.sabauni.edu.ge/index.php/ch/issue/view/42
2024 Analysis of Sociocultural Approaches to the Crisis of Trust in State Institutions, Caucasus University, 2024-05, 119269 https://heconomic.cu.edu.ge/index.php/healthecosoc/article/view/7793/7738
- 2021 Self-government in terms of gender: the role and needs of women in local politics (empirical sociological research), Georgian scientists, Vol.3, No.3(2021) DOI: https://doi.org/10.52340/gs.2021.08.07, association for science.
- 2020 Cases of Law-making in Georgia - the Contradiction of Rule of Law and Rule by Law, The Journal of Politics and Democratization, Volume 4-2 (January 2020) (GIPA, Tbilisi, Georgia).
- 2019 Public Management Culture and Meritocracy in Georgia– through the Prism of Development of State Institutions, Journal of Politics and Democratization, Volume 4-1 (June 2019) (GIPA, Tbilisi, Georgia).
- 2018 Democratization process in lawmaking prism: Rule of Law vs. Rule by Law, Freedom from Independence for 100 Years (26 Essays), Institute for Education and Consciousness.
- 2018 Civil Consciousness and Discourse on the Boundaries of the Participation of the Georgian Church in Public Life, Civic Education and Practices of Democracy in Post-Soviet Countries International Conference Papers.
2024 11th - 12th December International Conference on Cultural Sociology of Religion and Beliefs (ICCSRB-24), Challenges of Interreligious Relations in Georgia through the Prism of Interreligious Dialogue: Identification and Analysis of the Monomodel, Intermodel, and Multimode
2019 - Summer School for Professors, (Beijing, Lanzhou University) Chinese Embassy, Confucius Institute, Alte University
2016-2017 - grantee, project leader, "Development of migration management in Georgia through research-based advocacy, awareness-raising, networking and technology", European Union, Young Lawyers Association
2015 Mentoring Program, Research Visit to Berlin, Germany, Academic Caucasus Swiss Network (ASCN)
2012-2016 – Researcher, "Informal Power Networks - in Georgia and Armenia", Academic Swiss Network of the Caucasus (ASCN)
2012 - Researcher, "Principles of Power Distribution and Control Balancing" in Georgia, Shota Rustaveli National Science Foundation grant (agreement number 12/41)
2010-2011 - Grant recipient, project leader, "Meritocracy Formation Process in Transforming Public Service", Caucasus Swiss Academic Network (ASCN)
Theory and practice of formal and informal institutions, concepts of the rule of law, sociology of religion and gender, strategies for functioning public service and local self-government, and public service reform.