მურმან მარგველაშვილი
მურმან მარგველაშვილი არის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული თეორიული ფიზიკის განხრით.  ფიზიკა მათემატიკული მეცნიერებების კანდიდატი, ხარისხი დაიცვა მოსკოვის ბირთვული კვლევების ინსტიტუტში. მისი პრაქტიკული გამოცდილება 1997 წლამდე უკავშირდება მაღალი ენერგიების თეორიული ფიზიკის კვლევებს. 1995 წლიდან მოღვაწეობს საქართველოს ენერგეტიკულ სექტორში, 2007 წლიდან ხელმძღვანელობს ანალიტიკურ ცენტრს - მსოფლიო გამოცდილება საქართველოსთვის (www.weg.ge), 2013 წლიდან არის ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, ენერგეტიკის და მდგრადი განვითარების ინსტიტუტის დირექტორი. 2016 წლიდან ხელმძღვანელობს მდგრადი ენერგეტიკის მართვის სამაგისტრო პროგრამას.  2017 წლიდან არის საერთაშორისო ენერგეტიკული სააგენტოს მიერ განხორციელებული ევროკავშირის პროგრამის EU4Energy.  ასევე ეწევა საკონსულტაციო საქმიანობას საქართველოში, მის სამეზობლოში და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში.
გამოქვეყნებული აქვს 20-მდე საერთაშორისო პუბლიკაცია თეორიულ ფიზიკაში. ენერგეტიკულ დარგში ის არის მრავალი კვლევის და სტატიის ავტორი ენერგეტიკული პოლიტიკის სხვადასხვა მიმართულებით. განსაკუთრებით ყურადღებას უთმობს ენერგეტიკული უსაფრთხოების- განახლებადი ენერგიის და ენერგოეფექტიანობის და ენერგეტიკული განათლების მიმართულებებს.  ის აქტიურად არის ჩართული ენერგეტიკაში საჯარო პოლიტიკის ანალიზის დაგეგმვის, მონიტორინგის, ლობირების მიმართულებით. მისი ავტორობით შეიქმნა საქართველოს სახელმწიფო ენერგეტიკული პოლიტიკა,  ეროვნული ენერგეტიკული და კლიმატური ინტეგრირებული გეგმის ორი თავი, საქართველოს წყალბადის სტრატეგიის კონცეფცია და სხვა მნიშვნელოვანი დოკუმენტები.
არის რამდენიმე წიგნის რედაქტორი და გამომცემელი. მათ შორის საქართველოს ევროკავშირთან ენერგეტიკული თანამშრომლობის გზამკვლევი, კლიმატის ცვლილების კურსის სახელმძღვანელო, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების და საქართველოს ენერგეტიკული უსაფრთხოების კრებული. მისი რედაქტორობით გამოვიდა  დონელა მედოუსის „სისტემებით აზროვნება - საწყისები“ თარგმანი.
მურმან მარგველაშვილი მრავალი საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილე და ორგანიზატორი, როგორც საქართველოში ასევე საზღვარგარეთ. 2023 მონაწილეობდა კონფერენციებში რუმინეთში, იტალიაში, ბულგარეთში და თურქმენეთში
• მდგრადი ენერგეტიკის პოლიტიკა (GIPA)
• მდგრადი განვითარება და სისტემური ხედვა (ILIAUNI);
• ენერგეტიკული პოლიტიკა(ILIAUNI);
• ევროკავშირის ენერგეტიკული და სატრანსპორტო პოლიტიკა (ILIAUNI);
• ენერგეტიკული სისტემები (ILIAUNI);
კვლევები და პუბლიკაციები (ბოლო 5 წელი): (ასეთის არსებობის შემთხვევაში)
პროექტები: (ასეთის არსებობის შემთხვევაში)
• საქართველოს ხელშეწყობა ევროკავშირის სუფთა ენერგეტიკული პაკეტის განხორციელებაში
• საქართველოს მწვანე წყალბადის სტრატეგიის შემუშავება
მდგრადი ენერგეტიკის და ენერგეტიკული უსაფრთხოების კვლევები. მდგრადი განვითარების სისტემური მიდგომების გამოყენება. ევროკავშირის და საქართველოს, ასევე რეგიონული ენერგეტიკული თანამშრომლობის პერსპექტივები. ენერგეტიკული რეფორმა საქართველოში და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში

Murman Margvelashvili
Ph.D. in Theoretical Physics from Moscow Institute of Nuclear Research, Murman Margvelashvili is a graduate of Tbilisi State University, majoring in High Energy theoretical physics. His practical experience until 1997 is related to high-energy theoretical physics research. He has been working in the energy sector of Georgia since 1995, and since 2007 he has been leading the think-tank - World Experience for Georgia (www.weg.ge). Since 2013, he has been an associate professor at Ilia State University and director of the Institute of Energy and Sustainable Development. Since 2016, he has been leading the Master's Program in Sustainable Energy Management. Since 2017, he has represented the EU4Energy program implemented by the International Energy Agency in Georgia and EaP countries. He also engages in consulting activities in Georgia, its neighborhood, and Central Asian countries.
He has published about 20 international publications in theoretical physics. In the field of energy, he is the author of many studies and articles in different directions of energy policy. It pays particular attention to energy security, renewable energy and energy efficiency and energy education. He is actively involved in energy public policy analysis planning, in the direction of monitoring and lobbying. Under his authorship, the state energy policy of Georgia, two chapters of the national energy and climate integrated plan, the concept of the hydrogen strategy of Georgia, and other important documents were created.
He is the editor and publisher of several books. Among them, a Guide to the energy cooperation of Georgia with the European Union, a Handbook for the Climate Change Course, an Energy Security of the Eastern Partnership countries and Georgia. He has edited the translation of Donella Meadows' "Systems Thinking - Primer".
Murman Margvelashvili is a participant and organizer of many international conferences and workshops in Georgia, and abroad. In 2023 he participated in conferences in Georgia, Romania, Italy, Bulgaria, and Turkmenistan.
- Sustainable Energy Policy (GIPA)
- Systems thinking and Sustainable development (ILIAUNI);
- Energy Policy (ILIAUNI);
- EU Energy and Transport Policy (ILIAUNI);
- Energy Systems (ILIAUNI);
- The role of Central Asia in decarbonization of Southern Gas Corridor WEG 2022
- Lessons of Namakhvani HPP - Forbes Georgia 2022
- National Energy Policy of Georgia 2023
- Donella Meadows „Thinking in Systems“ - translation ILIAUNI/WEG 2020
- Support of the Ministry of Economy and Sustainable Development in implementation of Clean Energy Package (UNDP)
- Green Hydrogen Strategy Concept for Georgia (KfW/GOPA)
Research in Sustainable Energy and Energy security policy. Application of systems thinking in Sustainable Development. EU-Georgia connectivity and Energy cooperation.Regional Energy Cooperation Perspectives. Energy reform in Georgia and in Central Asia.