ელფოსტა: nberekashvili@yahoo.com
ფსიქოლოგიის დოქტორი. გენდერული საკითხების ექპერტი. მისი გამოცდილება უკავშირდება სამეცნიერეო კვლევას, პედაგოგიურ მუშაობას საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტშიდა და საექსპერტო საქმიანობას. აქვს ტრენინგების ჩატარების 20 წლიანი პრაქტიკა გენდერის,  უმცირესობათა და მრავალფეროვნების, კონფლიქტებისა, არაძალადობის და მშვიდობისმშენებლობის თემებზე. 1987 წლიდან მუშაობდა დ. უზნაძის სახელობის ფსიქოლოგიის ინსტიტუტში მკვლევარის პოზიციაზე სოციალური ფსიქოლოგიისა და განვითარების ფსიქოლოგიის მიმართულებით. 2000დან-2014 მდე მუშაობდა არასამთავრეობო ორგანიზაციაში კონფლიქტებსა და მოლაპარაკების საერთაშორისო კვლევით ცენტრში, სადაც უძღვებოდა გენდერისა და უმცირესობათა საკითხებზე მომუშავე განყოფილებას.  არის გენდერის საკითხებზე რიგი თემატური ანალიზისა და შეფასების ავტორი. უმუშავია გენდერის ექსპერტად ისეთ სფეროებში, როგორებიცაა: სასკოლო განათლება, პროფესიული განათლება, სათემო გავითარება, სოფლის მეურნეობა, სატყეო მეურნეობა, თავდაცვის სფერო, ადგილობრივი თვითმმართველობა, გენდერული ძალაოდბის საკითხები და ა.შ. მონაწილება აქვს მიღებული გენდერის და მრავალფოროვნების თემზე რამდენიმე სახელმძღვანელოს და მრავალი სატრენინგო პროგრამის შემუშავებაში.
იგი არის ასევე საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტში ბოლო 5 წლის განმავლობაში  შესრულებული 14  სადიპლომო ნაშრომის ხელმძღვანელი.
გენდერის ფსიქოლოგია
გენდერული სოციალიზაცია
გენდერი,  კულტურა, საზოგადოება
გენდერის ფსიქოლოგიური, სოციალური და კულტურილი ასპექტები
გენდერული სტერეოტიპების შეცვლის სირთულეებზე კრებულში “EU 4 Gender Equality „ერთად გენდერული სტერეოტიპების და გენდერული ძალადობის წინააღმდეგ“, ევრო კავშირის და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის და  UNFPA მხარდაჭერით, 2022
• ინკლუზიური მშვიდობის და უსაფრთხოების ხელშეწყობა, მაქს პლანკის ფონდი საერთაშორისო მშიდობისა და კანონის უზენაესობისთვის. განმახორციელებელი:  სამოქალაქო საბჭო თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებზე. სატრენინგო პროგრამის ავტორი, ტრენერი, 2024.
• გენდერული თანასწორობის და თანაბარი შესაძლებლობების ინტეგრაცია რეგიონალური პროფესიული განათლების დაწესებულებებში. პროექტი ფინანსურად მხარდაჭერილი აშშ საელჩოს საგრანტო პროგრამოის ფარგლებში. განმახორციელებელი: GIPA, 2022. სახელმძღვანელოს თანაავტორი, ტრენერი.
• პლურალიზმის ხელშეწყობა და სტერეოტიპებთან ბრძოლა, სატრენინგო პროგრამა. მაქს პლანკის ფონდი, განმახორციელებელი - სამოქალაქო საბჭო თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში. ტრენერი. 2023
• ქალთა ძალადობის პრობლემაზე დამიზნებული პროგრამის “In her Shoes” შემუშავება და ადაპტაცია, გაეროს ქალთა ფონდი (UN Women) , კონსულტანტი, ტრენერი, 2021.
• თანასწორი შესაძლებლობები გოგონებისა და ბიჭებისთვის. განხორციელებული სამოქალაქო განათლების მასწავლებელთა ასოციაციის მიერ. ფინეთის საელჩოს გრანტი. პროგრამის ავტორი, ტრენერი.2021-2022
• მრავალფეროვნება და ინკლუზია თავდაცვისა და უსაფრთხოების ინსტიტუტებში, განმახორციელებელი: სამოქალაქო საბჭო თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში, გენდრისა და მრავაფროვნების ექსპერტი და ანალიტიკოსი. 2019-2021
გენდერი, გავითარების ფსიქოლოგია, გენდრული ასპექტების ინტეგრაცია სხვადასხვა ინსტიტუტებში, გენდერული საკითხები სასწავლო პროცესში, გენდერული სტერეოტიპები და მიკერძოება, გენდერული სოციალიზაცია, მრავალფეროვნება, ინკლუზია, ტოლერნატობა, მშვიდობიმშენებლობა, კონფლიქტის მართვა, უმცირესობათა საკითხები.

Doctor of Psychology. Gender expert. Her experience is related to scientific research, teaching work in different universities of Georgia and expert activity. Has 20 years of training experience on the issues of gender, minorities and diversity, conflict, non-violence and peace building. Since 1987 worked at Uznadze Institute of Psychology in the position of a researcher in the field of social psychology and developmental psychology. From 2000 to 2014, she worked in a non-governmental organization at the International Research Center on Conflicts and Negotiations, where she headed the department working on gender and minority issues. Shee is the author of a number of thematic analyzes and evaluations on gender issues. She has worked as a gender expert in such areas as: school education, vocational education, community development, agriculture, forestry, defense and security, local self-government, issues of gender violence, etc. She has participated in the development of several manuals and many training programs on the topic of gender and diversity.
She is also the supervisor of 16 diploma theses completed in the last 6 years at the Georgian Institute of Public Affairs
Teaching courses:
Psychology of gender
Gender socialization
Gender, culture, society
Psychological, social and cultural aspects of gender
Publications (Last 5 years)
On the Difficulties of Altering Gender Stereotypes, the publication in the the collection of articles in the frame of “EU 4 Gender Equality: Together against gender stereotypes and gender-based violence" programme, funded by the European Union, implemented jointly by UN Women and UNFPA.
Participation in projects (Last 5 years)
“Empowering Voices for Inclusive Peace and Security by Max Planck Foundation for International Peace and the Rule of Law" organized by Civil Council on Defense and Security . Development of a training program, 2024
Participation in the Development and conduction of the training within the project Promoting Pluralism of Opinion and Free Media in Georgia by Max Planck Foundation for International Peace and the Rule of Law.“ Workshops for Media in Batumi, Akhaltsikhe.. Organized by Civil Council on Defense and Security. 2022-2023
Development and Leading of the program Gender Equal Teaching Environment for Professional College Teachers and Administration. Supported by the Agency on Professional Skills , UN WOMEN, ADB. 2023
Integration of Gender Equality and equal opportunities in the regional professional education institutions. The project financially supported by USA Embassy program. Implemented by GIPA (Georgian Institute of Public Affaires. Author of the trainig program , co-author of the text-book . 2022
“Equal opportunities for girls and boys”, The Project implemented by the Civic Education Teachers Association, financed by the Embassy of Finland. Author of the training program, the trainer.2021
Diversity & Inclusion in Defense and Security Institutions, the project managed by the Civil Council on Defense and Security. Expert and analyst in diversity and gender issues. 2020
“In her Shoes”, Development and adaptation of the program targeting violence against women, UN Women , Consultant, trainer.2021
Gender Assessment of the National Forest Program and Forestry Related Strategic documents. GIZ- IBiS, Expert.2019