საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი
როგორც GIPA-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი, ანანო გორგოძე ფოკუსირებულია ინსტიტუტის გლობალური გავლენის გაძლიერებაზე სტრატეგიული პარტნიორობებისა და საგანმანათლებლო პროგრამების ინოვაციების გზით. მისი საქმიანობის მთავარი კომპონენტია მდგრადი საერთაშორისო ქსელების შექმნა და ერთობლივი აკადემიური ინიციატივების განვითარებაა. პროექტების მართვასა და დაფინანსების მოზიდვაში მისმა როლმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი ინსტიტუციურ ზრდას. განათლების პოლიტიკისა და მართვის ექსპერტიზასთან ერთად, მისი მულტიკულტურული კომუნიკაციის უნარებმა მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა რეგიონში პირველი მრავალდიპლომიანი პროგრამის დანერგვასა და კულტურული გაცვლების ხელშეწყობაში. ამ ძალისხმევამ საგრძნობლად გაამდიდრა აკადემიური სფერო და შექმნა უფრო ურთიერთდაკავშირებული და მრავალფეროვანი სივრცე. გარდა ამისა, ევროკომისიასთან, USAID-თან, ნიდერლანდების მთავრობის (NFP), UNDP-სა და UEFA-სთან წარმატებული თანამშრომლობის შედეგად, მან უზრუნველყო ინსტიტუციისთვის მნიშვნელოვანი ფინანსური და სტრუქტურული რესურსების მოზიდვა. ის ფლობს მაგისტრის ხარისხს საჯარო მმართველობაში საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტიდან და  განათლების პოლიტიკის მაგისტრის ხარისხს  ლონდონის სამეფო კოლეჯიდან. ამჟამად ის ჩართულია სადოქტორო სწავლებაში და მისი კვლევის ინტერესს წარმოადგენს განათლებისა და შრომის ბაზრის ურთიერთკავშირი.
2023 - დღემდე: პროექტის მენეჯერი - „კურიკულუმის განვითარება - ერთობლივი სამაგისტრო პროგრამა პოლიტიკის მეცნიერებაში (JoPScip)“ - ევროკომისია Erasmus+ CBHE Strand 2;
2024: პროექტის კოორდინატორი - „მტკიცებულებებზე დაყრდნობილი პოლიტიკის შექმნა საქართველოში“ - USAID საჯარო მმართველობის პროგრამა საქართველოში (DAI), საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრთან თანამშრომლობით (GCSD);
2023 - 2024: მკვლევარი, U21 და მდგრადი განვითარების მიზნები (SDGs); კვლევითი პროექტი დაფინანსებული UEFA Academy მიერ;
2020 - 2021: მიწვეული ექსპერტი - მონიტორინგისა და შეფასების მატრიცის და მონიტორინგი გეგმის განვითარება გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში;
2018 – 2019: პროექტის კოორდინატორი - “GICE Partnership”-ის მიერ განხორციელებული შრომის ბაზრის კვლევითი პროექტი, რომლის მიზანი იყო საქართველოს შრომის ბაზრის ტენდენციებისა და მოთხოვნის ანალიზი (1200 რესპონდენტი, დაფარვა - საქართველო);
2016-2017: პროექტის კოორდინატორი - „GIPA-ს, როგორც ენტრეპრენიორუოლი / მეწარმეობრივი უნივერსიტეტის განვითარება” - ნიდერლანდების მთავრობის მიერ დაფინანსებული პროექტი (NFP);
2016-2017: კვლევის კოორდინატორი - “ორგანიზაციის ეფექტიანობის საზომები GIPA-ში”;
2014-2015: პროექტის ტექნიკური კოორდინატორი – “სახელმწიფოებრივი მოწყობის საპრეზიდენტო კოლეგიუმი”, დაფინანსებული საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდის მიერ;
2013-2015: პროექტის მენეჯერი - შვედეთის Östhammar-ის მუნიციპალიტეტსა და GIPA-ს შორის არსებული კონტრაქტი;
2014: პროექტის მენეჯერი, USAID: Policy, Advocacy, and Civil Society Development in Georgia (G-PAC), East West Management Institute – “ქართული სიტუაციური ანალიზების განვითარება”;
2013: პროექტის კოორდინატორი, USAID: Policy, Advocacy, and Civil Society Development in Georgia (G-PAC), East West Management Institute – “ორგანიზაციული თეორიის კურსის განვითარება”.
სამაგისტრო ნაშრომი: „ბაბილონის გოდოლი? სტუდენტების ტრანზიციის შეფასება უმაღლესი განათლებიდან შრომის ბაზარზე კერძო და საჯარო უნივერსიტეტის შედარებით ანალიზზე დაყრდნობით” (სექტემბერი, 2020);
„საჯარო სექტორი საქართველოში - პრობლემები და გამოწვევები” (თვისებრივი კვლევა) – კვლევითი გუნდის წევრი (მაისი, 2014);
4-ე საერთაშორისო შავი ზღვის კონგრესი, მოხსენება: „ადგილობრივი თვითმმართველობის ფუნდამენტური პრობლემები “(ნოემბერი, 2013);
სამაგისტრო ნაშრომი: „მოხალისეობა (Volunteering) სტუდენტებში: სტუდენტთა ინფორმირებულობა და აქტიურობა, არასამთავრობო სექტორში მისი განვითარების ტენდენციები და მოხალისეობის საკანონმდებლო უზრუნველყოფა (თვისებრივი და რაოდენობრივი კვლევა)” (ივნისი, 2012);
“პოლიტიკური პარტიები საქართველოში  - ადგილობრივი არჩევნებისათვის საარჩევნო პროგრამების ანალიზი (თვისებრივი კვლევა)” (ივნისი, 2010)
კვლევითი ინტერესები: უმაღლესი განათლების და შრომის ბაზრის ურთიერთკავშირი, განათლების მარკეტიზაცია, საერთაშორისო განათლების პოლიტიკა, განათლების პოლიტიკური ეკონომიკა

Head of International Relations Office
As the head of GIPA's International Relations Office, Anano Gorgodze has focused on expanding the institution's global footprint through strategic alliances and educational program innovation. Central to her role has been the cultivation of sustainable international networks and the advancement of joint academic initiatives. Her role in project development and fundraising has significantly contributed to institutional growth. With expertise in education policy and management, along with proficiency in multicultural communication, she has played a key role in launching the first multiple-degree program in the region and fostering cultural exchanges. These efforts have enriched the academic community, creating a more interconnected and diverse educational landscape. Additionally, through successful collaboration with donor organizations such as the EU Commission, USAID, the Netherlands Government (NFP), UNDP, and UEFA, she has secured significant resources for institutional development. She holds Master degree focused in Public Administration from Georgian Institute of Public Affairs and Master in Education, Policy and Society from King’s College London. Currently she is involved in PhD studies with the focus of intersection between education and labor market.
2023 - Up to now: Curriculum Development - Joint MA Program in Political Science (JoPScip); Project funded by European Commission under Erasmus+ CBHE Strand 2 to be implemented in four countries; Project Manager
2024: Support Evidence-Based Policy-Making in Georgia; Project Funded by USAID National Governance Program (DAI) in Partnership with Center for Strategy and Development (CSD); Project Coordinator
2023 - 2024: U21 and Sustainable Development Goals (SDGs); Research Project funded by UEFA Academy; Researcher
2020 - 2021: Development of monitoring and evaluation matrix and monitoring plan for the United Nations Development Program (UNDP) funded project - "Modernization of Vocational Education in Agriculture in Georgia (Phase 2)". Client: LEPL Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia
2018 – 2019: Coordinator of Labour Market Research Project implemented by “GICE Partnership” - the aim of project was to analyse tendency and demand of the Georgian national labour market (1200 Respondents, Coverage – Georgia);
2016-2017: Coordinator of The Netherlands Government (NFP) funded tailor made training project – Developing the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) as an Entrepreneurial University;
2016-2017: Coordinator of research – “Identifying Key Performance Indicators for GIPA”;
2014-2015: Technical Coordinator of Project – “Presidential Collegium for State Arrangement” funded by the Reserve Fund of President of Georgia;
2013-2015: Project Manager, Contract between Municipality of Östhammar in Sweden and GIPA – Georgian Institute for public affairs;
2014: Project manager, USAID: Policy, Advocacy, and Civil Society Development in Georgia (G–PAC), East West Management Institute – “Development of Georgian Case Studies”;
2013: Project coordinator, USAID: Policy, Advocacy, and Civil Society Development in Georgia (G–PAC), East West Management Institute – “Development of the Organizational Theory Course”.
Researches and Publications:
Master Thesis: “Tower of Babel? An Evaluation of Student Transitions from Higher Education into Employment Based on a Comparative Study of a Private University and a State-run University in Georgia” (September, 2020);
“Georgian Public Service – Problems and Opportunities” (Qualitative Research) – Research Team Member (May, 2014);
4th International Blue Black Sea Congress, Paper: “Fundamental Problems of Local Government in Georgia” (November, 2013);
Master Thesis: “Volunteering in Georgia – the level of students’ awareness, their activities, development trends and legislative framework” (Qualitative and Quantitative research) (June, 2012);
“Political parties in Georgia – Analysis of local elections and election programs” (Qualitative Research) (June, 2010).
Research interests: Intersection of higher education and the labor market, the marketing of education, international education policy, the political economy of education