ელფოსტა: d.lezhava@css.ge
განათლების სოციოლოგიის დოქტორობის კანდიდატი, ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. საერთაშორისო პოლიტიკის მაგისტრი, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი. აქვს 14-წლიანი გამოცდილება საგრანტო პროექტების მართვასა და განვითარებაში. 2014 წლიდან დღემდე არის სამხრეთ კავკასიის კვლევის ამერიკული ინსტიტუტის საქართველოს ფილიალის დირექტორი. 2010-2023 წლებში მუშაობდა სოციალურ მეცნიერებათა ცენტრში (CSS), სხვადასხვა პოზიციებზე; 2014-2023 წლებში იყო CSS-ის ადმინისტრაციული დირექტორი და განათლების პროგრამის მკვლევარი. განხორციელებული აქვს არაერთი საგრანტო კვლევითი პროექტი, განსაკუთრებით უმაღლესი განათლების მიმართულებით, არის შესაბამისი პუბლიკაციების ავტორი/თანა-ავტორი. 2018 წლიდან არის ევროკავშირის განათლების, აუდიოვიზუალური და კულტურული აღმასრულებელი სააგენტოს (EU EACEA) უმაღლესი განათლების ექსპერტი (Erasmus+ Capacity Building in the Field of Higher Education და Erasmus Mundus Design Measures (2023-დან). ამჟამად არის USAID ადამიანური და ინსტიტუციური განვითარების პროგრამის (HICD, Kaizen, a Tetra Tech Company) კონსულტანტი საგრანტო დაფინანსების და ფონდების მოძიების დარგში.
• ანალიტიკური და კრიტიკული წერა
• მეცნიერების მენეჯმენტი - კომერციალიზაცია და ფონდების მოძიება
• Lezhava, D. (forthcoming) Education vs Informal Practices: What Hinders the Development of Knowledge-based Economy in Georgia? TalTech Journal of European Studies, Vol 14, No 1.
• ამაშუკელი, მ., ლეჟავა, დ., ჩიტაშვილი, მ. (2022). უმაღლესი განათლება საქართველოში და კურსდამთავრებულთა კომპეტენციების თვითშეფასება. თბილისი: სოციალურ მეცნიერებათა ცენტრი. ხელმისაწვდომია: http://css.ge/?p=1675&lang=ka
• Amashukeli, M., Lezhava, D. & Chitashvili M. (2020). “Conditioned” Quality Assurance of Higher Education in Georgia: Talking the EU Talk. TalTech Journal of European Studies Vol. 10, No. 2 (31) pp. 75-95.
• ბაქრაძე, მ., ბოჭორიშვილი, მ., ლეჟავა, დ., მიმინოშვილი, ნ., მიკაძე, ნ., მკალავიშვილი, მ., ნოზაძე, გ., ფუტკარაძე, ე. (2019). მოქალაქეობა. მე-7 კლასის სამოქალაქო განათლების სახელმძღვანელო. თბილისი: გამომცემლობა „დიოგენე“.
• პროექტის კოორდინატორი (2021-2022 წლებში), კვლევითი პროექტი „მედიატიზებული ევროკავშირი: ევროკავშირის შესახებ მედიით გაშუალებული დისკურსები და მათი რეპრეზენტაცია საზოგადოებრივ განწყობებში.” (2021-2024). დონორი: კვლევისა და ინოვაციის პროგრამა, ჰორიზონტი 2020, ევროკომისია.
• პროექტის კოორდინატორი, „ ბაზრები: გაურკვევლობის, გამოწვევებისა და განვითარებადი ბაზრების სამომავლო შესაძლებლობების რუკების შედგენა: არაფორმალური ბარიერები, ბიზნეს გარემო და სამომავლო ტენდენციები აღმოსავლეთ ევროპაში, კავკასიასა და შუა აზიაში.“ (2020-2024) დონორი: კვლევისა და ინოვაციის პროგრამა, მარი კლოდოვსკა კირის ინოვაციური ტრენინგების ქსელი, ევროკომია (MSCA-ITN-2019)
• მკვლევარი, „ბოლონიის გამოწვევები: მაღალპროდუქტიული სამუშაო ძალა და უმაღლესი განათლება საქართველოში.“ (2019-2022), დონორი: შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი
• პროექტის კოორდინატორი, „ამერიკული მოდელის სადოქტორო განათლების განვითარება საქართველოში.“ (2019-2020) დონორი: აშშ საელჩო, კურსდამთავრებულთა საგრანტო პროგრამა.
• პროექტის კოორდინატორი, KnowEU: საქართველოს ეთნიკურ უმცირესობებში ევროინტეგრაციის შესახებ ცნობიერების ამაღლება (2019-2021). დონორი: ერაზმუს+ ჟან მონე აქტივობები, ევროკომისია
• პროექტის ხელმძღვანელი, „საქართველოს ეროვნული შრომის ბაზრის კვლევა.“ (2019) GICE Partnership-ის დაკვეთით.
• პროექტის მენეჯერი, „ევრაზიის დემოკარტიული უსაფრთხოების ქსელი“ (2017-2023). დონორი: National Endowment for Democracy (NED)
• პროექტის კოორდინატორი და მკვლევარი, „SHADOW: არაფორმალური ეკონომიკისა და ჩრდილოვანი პრაქტიკების შესწავლა ყოფილი საბჭოთა კავშირის რეგიონში.“ (2017-2022) დონორი: კვლევისა და ინოვაციის პროგრამა, მარი კლოდოვსკა კირის ინოვაციური ტრენინგების ქსელი, ევროკომია (MSCA-RISE-2017)
• პროექტის დირექტორი/წამყვანი მკვლევარი: კვლევითი გრანტი "უმაღლესი განათლების ამონაგების მიმართება შრომით ორიენტაციასა და კმაყოფილებასთან საქართველოში" (2016-2017), დონორი: ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო
• პროექტის კოორდინატორი, RAGEA: საქართველოს ევროპეიზაციის შესახებ ცნობიერების ამაღლება აკადემიურ სივრცეში (2016-2018). დონორი: ერაზმუს+ ჟან მონე აქტივობები, ევროკომისია
• პროექტის დირექტორი: კვლევითი გრანტი „ბოლონიის პროცესის შეფასება საქართველოს მაგალითზე“ (2015-2016), დონორი: ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო
• პროექტის დირექტორი: კვლევითი გრანტი „უმაღლესი განათლების პროგრამების ეფექტურობის განსაზღვრა კარიერული განვითარებისთვის: სოციალურ მეცნიერებებში აკადემიური პროგრამებისა და დასაქმების ბაზრის მოთხოვნებს შორის შესაბამისობის კვლევა” (2014-2015), დონორი: ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო
• პროექტის მენეჯერი: “ლექსიკონი-ცნობარი სოციალურ მეცნიერებებში: ფსიქოლოგია, გენდერი, გამოყენებითი სტატისტიკა, საჯარო პოლიტიკა და ადმინისტრირება“ (2014-2016), დონორი: შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი
უმაღლესი განათლების პოლიტიკა და მენეჯმენტი, არაფორმალური პრაქტიკები განათლების სისტემაში, უმაღლესი განათლება და დასაქმების ბაზარი, ბოლონიის პროცესის რეფორმები

Doctoral candidate of sociology of education, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. M.A in International Politics, Georgian Institute of Public Affairs. Has more than 14 years of experience in grant project development and management. Is a Resident Director of the Georgia Branch of the American Research Institute of the South Caucasus (ARISC) since 2014. She worked at the Center for Social Sciences (CSS) on different positions in 2010-2023. In 2014-2023 she served as an Administrative Director of CSS, as well as a researcher in the Education and Development program. Has conducted a number of research projects especially in respect to studying higher education and is the author/co-author of respective publications. Since 2018 she is the higher education expert of European Union Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA), Erasmus+ Capacity Building in the Field of Higher Education and Erasmus Mundus Design Measures (since 2023). Currently, she is a fundraising consultant at USAID Human and Institutional Capacity Development (HICD) Activity, Kaizen, a Tetra Tech Company.
- Analytical and critical writing
- Science management – commercialization and fundraising
- Lezhava, D. (forthcoming) Education vs Informal Practices: What Hinders the Development of Knowledge-based Economy in Georgia? TalTech Journal of European Studies, Vol 14, No 1.
- Amashukeli, M., Lezhava, D. & Chitashvili, M. (2022). Higher Education in Georgia and Self-assessment of Competences by the University Graduates. Center for Social Sciences: Tbilisi [in Georgian]
- Amashukeli, M., Lezhava, D. & Chitashvili M. (2020). “Conditioned” Quality Assurance of Higher Education in Georgia: Talking the EU Talk. TalTech Journal of European Studies Vol. 10, No. 2 (31) pp. 75-95.
- Bakradze, M., Bochorishvili, M., Lezhava, D., Miminoshvili, N., Mikadze, M., Mkalavishvili, M., Nozadze, G., Putkaradze, E. (2019). Citizenship. School Textbook for VII Grade. Tbilisi: Publishing House Diogene [in Georgian]
- Project coordinator (in 2021-2022), “Meditized EU: Mediatized Discourses on Europeanization and Their Representations in Public Perceptions.” (2021-2024) Donor: Horizon 2020 | The EU Framework Programme for Research. H2020-SC6-TRANSFORMATIONS-2020.
- Project coordinator, “MARKETS: Mapping Uncertainties, Challenges and Future Opportunities of Emerging Markets: Informal Barriers, Business Environments and Future Trends in Eastern Europe, The Caucasus and Central Asia.” (2020-2024). Donor: Research Executive Agency of the European Commission, Marie Sklodowska Curie Innovative Training Network. MSCA-ITN-2019
- Project coordinator, KnowEU: Enhancing Knowledge on Georgia’s EU Integration among Ethnic Minorities (2019-2021). Donor: Erasmus+ Jean Monnet Activities
- Researcher, “Challenges to Bologna: High-productive Labor Force and Higher Education in Georgia” (2019-2022). Donor: Shota Rustaveli National Science Foundation
- Project coordinator, “Introducing American-style Graduate School Model to Georgian Universities” (2019-2020). Donor: US Embassy to Georgia
- Project leader/researcher, “Study of Georgian Labor Market and Its Links with the University Education.” (2019). Donor: GICE Partnership
- Project coordinator and research fellow, “SHADOW: An Exploration of the Nature of Informal Economies and Shadow Practices in the Former USSR Region.” (2018-2021). Donor: European Commission, Marie Sklodowska Curie Innovative Training Network. MSCA-RISE-2017
- Project Director, Research grant on “Interrelation between Higher Education Return and Work Orientations and Job Satisfaction in Georgia” (2017-2018), Donor: Open Society Georgia Foundation
- Project coordinator, Raising Awareness on Georgia’s Europeanization in Academia [RAGEA]. (2016-2017). Donor: Erasmus+ Jean Monnet Activities.
- Project Director, Research grant on “Assessment of Bologna Process, Case Study: Georgia” (2015-2016), Donor: Open Society Georgia Foundation
- Project Director, Research grant on “Higher Education programmes’ effectiveness in carrier development: compatibility of Social Science academic programmes outcomes with the labor market requirements” (2014-2015), Donor: Open Society Georgia Foundation
- Project leader, Dictionary-Guidebook of Social Sciences: Psychology, Gender, Applied Statistics, Public Policy and Administration (2014-2016). Donor: Shota Rustaveli National Science Foundation
Higher education policy and management, informal practices in education system, higher education and labor market, Bologna reforms