ელფოსტა: mako.mikaberidze@gmail.com
სოციალურ მეცნიერებათა მაგისტრი (ტრანსფორმაციის კვლევები - ტრანსფორმაცია სამხრეთ კავკასიაში), თსუ-ს ორენოვანი ინტერდისციპლინური პროგრამა სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ბიოლოგიის მაგისტრი, სპეციალიზაცია - იმუნოლოგია, თსუ. საჯარო მმართველობის სადოქტორო პროგრამის დოქტორანტი (ბოლო წელი), GIPA;  გავლილი აქვს აშშ-ს ჯორჯ მეისონის უნივერსიტეტის მოდული კვლევის მენეჯმენტში (IREX UASP სტიპენდიის ფარგლებში) და უნივერსისტეტების დაფინანსების პროგრამა აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის სპეციალური პროგრამის ფარგლებში (IVLP Bureau of Educational and Cultural Affairs). 2024 წლიდან GIPA-ს ასისტენტ პროფესორი საჯარო მმართველობაში. უმაღლესი განათლების სფეროში აქვს პრაქტიკული მუშაობის 20 წელზე მეტი გამოცდილება, მათ შორის, სოციალურ მეცნიერებათა ცენტრის (OSGF, CSS) პროგრამების ფარგლებში მონაწილეობდა ახალი ინტერდისციპლინურ სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებისა და რესურსების, შესაძლებლობების განვითარებასა და ინტერნაციონალიზაციაში.  უმაღლესი განათლები სისტემის რეფორმის, კვლევისა და ინოვაციების (R&I) პოლიტიკის, საჯარო მმართველობისა და შესაძლებლობების განვითარების მიმართულებით ჩართული იყო ეროვნულ და საერთაშორისო პროგრამებში/პროექტებში, რომლებიც დაფინანსებული იყო სხვადასხვა ინსტიტუციების მიერ როგორიცაა ევროკომისია, მსოფლიო ბანკი, გაეროს განვითარების პროგრამა, აშშ-ს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, სტოკჰოლმის გარემოს დაცვის ინსტიტუტი, ღია საზოგადოების ინტიტუტი და სხვ. იყო ჰორიზონტი 2020-ის ევროპული კვლევების საბჭოს ეროვნული საკონტაქტო პირი საქართველოში (H2020 ERC NCP) და ევროკომისიის სტრატეგიული კონფიგურაციის პროგრამული კომიტეტის წევრი (2018). იყო უსდ-ების ავტორიზაციის საბჭოს თავმჯდომარე, აკადემიური პროგრამების აკრედიტაციის საბჭოს წევრი (NCEQE 2016, 2017) და იუნესკოს საქმეთა ეროვნული კომიტეტის წევრი. აქვს 26-ზე მეტწლიანი გამოცდილება საერთაშორისო მულტილატერალური პროექტების მართვასა და კვლევაში. არის რამდენიმე პუბლიკაციის ავტორი/თანაავტორი და ანალიტიკური ანგარიშების თანაავტორი. ფლობს კონსულტირების, შესაძლებლობების განვითარებისა და ტრენინგების ჩატარების 10 წლიან გამოცდილებას სტრატეგიული განვითარების, პოლიტიკის პროგრამირებისა და დაგეგმვის, კოორდინირებისა და საჯარო პოლიტიკის ანალიზის, ასევე - მონიტორინგსა და შეფასების მიმართულებებით. საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების ხეშემწყობი პროექტისა (AA Facility – II) და სტოკჰოლმის გარემოს დაცვის ინსტიტუტის „მწვანე ზრდის“ პროექტის (SEI GUMA) ფარგლებში აქტიურად იყო ჩართული საჯარო პოლიტიკასა და ადმინისტრირებასთან დაკავშირებულ პოლიტიკის ანალიზსა და თანამონაწილეობითი პოლიტიკის ხელშეწყობაში, რეგიონული და საერთაშორისო თანამშრომლობის მხარდაჭერაში სხვადასხვა სექტორში, მათ შორის განათლებისა და მეცნიერების, გარემოს დაცვის, კვლევის, განვითარებისა და ინოვაციების მიმართულებით. აქვს 10 წლიანი გამოცდილება სამეცნიერო კვლევებისა და ინოვაციების ხელშეწყობისთვის სახელმწიფო პროგრამების განვითარებასა და საერთაშორისო თანამშრომლობაში. არის არა ერთი ეროვნული და საერთაშორისო სასწავლო გრანტის/სტიპენდიის მფლობელი და კვლევითი პროექტის ავტორი/თანა-ავტორი.
სასწავლო კურსები/ტრენინგ კურსები:
• უმაღლესი განათლების პოლიტიკა და მართვა; უსდ-ების ფართისა და რესურსების მენეჯმენტი (UNESCO მოდულის მიხედვით მომზადებული მოდული)
• ინოვაციების პოლიტიკა „მწვანე ტრანსფორმაციის“ დღის წესრიგის ჩარჩოში (განვითარების პროცესში)
• მიქაბერიძე, მ., სიჭინავა, ს., სირაძე, თ., მურადაშვილი, ს., (2022; იანვარი 2023 წ.). პოლიტიკის ადვოკატირების ქართული გზა: გარე აქტორების გავლენა საჯარო პოლიტიკაზე საქართველოში - ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა და ქართული ოცნების მმართველობის პირობებში პოლიტიკის ადვოკატირების შედარებითი ანალიზი. ჟურნალი პოლიტიკა და დემოკრატიზაცია; საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA), ტომი 6., E-ISSN 2449-2671, თბილისი, საქართველო
• მიქბერიძე, მ., (2020), კლასტერების პოლიტიკა საქართველოში და საჭიროებების შეფასება - კონფერენციის მასალები საერთაშორისო მულტიდისციპლინარული კონფერენცია ბიომედიცინის შესახებ - BIOMED 2020 (ივლისი 2020). მთავარი კონფერენციის ID: MC167573; მსოფლიო კონფერენციის ID: WRL168812
• მიქაბერიძე, მ., (2019). მეცნიერების ინტერნაციონალიზაცია და სექტორთაშორისი თანამშრომლობა: ბიოსამედიცინო კვლევის გამოწვევები და შესაძლებლობები საქართველოში, (გვ. 65-69); რედ. მ. მანწკავა, ნ. მომცელიძე ‘BIOMED 2018’ - ახალი ცნებები, უახლესი მეთოდები, შედეგები, დისკუსია, კვლევის დასკვნა თანამედროვე ბიომედიცინაში: მულტიდისციპლინარული კვლევის შესახებ ბიომედიცინაში. ISBN 978-9941-485-14-5.
• მიქაბერიძე, მ., (2020), C ჰეპატიტის ვირუსის ელიმინაციის პროგრამა საქართველოში (2010-2019) - პოლიტიკის ადვოკატირება და გარე ფაქტორების შესაძლებლობები საჯარო პოლიტიკის ფორმირებასა და განხორციელებაზე გავლენის მოხდენის მიზნით (გვ. 42-45). რედ. მანწკავა, მ., მომწემლიძე, ნ. ბიომედიცინის საერთაშორისო მულტიდისციპლინარული კონფერენციის აბსტრაქტული წიგნი BIOMED 2020. „ახალი კონცეფციები, უახლესი მეთოდები, შედეგები, დისკუსიები, კვლევების დასკვნები თანამედროვე ბიომედიცინაში.
• მსოფლიო ბანკის ანგარიშის „უმაღლესი განათლების დაფინანსების ახალი მოდელის შემუშავება“ (2021) თანაავტორი, რომელიც შემუშავებულია მსოფლიო ბანკის საქართველოს ინოვაციის, ინკლუზიისა და ხარისხის პროექტის (I2Q) უმაღლესი განათლების კომპონენტის (3) ფარგლებში;
• SEI GUMA-ს პროექტის ანგარიშის - კვლევისა და ინოვაციების პოლიტიკის განყოფილების თანაავტორი (2024).
• ერაზმუს + საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სამეცნიერო კვლევების განვითარების ხელშეწყობა/HERD - სამუშაო ჯგუფის (task force) წევრი.
• სტოკჰოლმის გარემოს დაცვის ინსტიტუტში (SEI) პროექტი „მწვანე დღის წესრიგი სომხეთის, საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინისთვის (GA GUMA) R&I-ის ეროვნული ექსპერტი (კვლევასა და განვითარების მიმართულებით).
• კონსულტანტი სოციალურ მეცნიერებებში: მხარდაჭერა მეცნიერებისა და ინოვაციის კომპონენტში, საქართველოს პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კონცეფციის დოკუმენტისთვის, გაეროს განვითარების პროგრამის საპარლამენტო განვითარების პროექტის ინტერვენციის ფარგლებში.
• ექსპერტი განათლებისა და მობილურობის საკითხებში: ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტი ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების შეთანხმების იმპლემენტაციისთვის (AA Facility II)
• მმართველი საბჭოს წევრი, მენეჯერი კონსორციუმებში საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის სახელით: H2020-ის „EaP PLUS პროექტი“, (ხელს უწყობდა ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებსა და წევრ ქვეყნებს შორის მეცნიერთა თანამშრომლობასა და ევროკავშირის R&I მე-8 ჩარჩო პროგრამაში - ჰორიზონტი 2020-ში მონაწილეობის გაფართოებას).
უმაღლესი განათლების, კვლევებისა და ინოვაციების პოლიტიკა ევროკავშირში, აშშ-ში, ყოფილ საბჭოთა არეალში; უმაღლესი განათლების, მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების (STI) რეფორმები საქართველოში, ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებსა და ყოფილ საბჭოთა არეალში; კლასტერების პოლიტიკა და სმარტ სპეციალიზაცია;  შედარებითი საჯარო პოლიტიკა; პოლიტიკის ადვოკატირება; ტრანსფორმაცია და სახელმწიფო მშენებლობა გლობალიზაციის ერაში.

M.Soc.Sc. in Transition Studies and MA in Biology from TSU. Ph.D. candidate (last year doctoral student) in Public Administration, GIPA (thesis on EU impact on national R&I policy); Alumni of IREX UASP (George Mason University) and University Endowment Program (IVLP, U.S. Department of State). Assistant Professor in Public Administration at GIPA since 2024. She has over 20 years of practical experience in the field of higher education, including within the programs of the Center for Social Sciences (OSGF, CSS) supporting the development of new interdisciplinary master's and doctoral programs and resources, capacity building and internationalization. She was engaged in national and international programs/projects in the field of higher education reform, research and innovation (R&I) policy, public administration and capacity development, funded by various institutions such as EC, WB, UNDP, OSI-NSF, OSI-HESP, SEI, etc. She was the National Contact Point of the Horizon 2020 European Research Council (H2020 ERC NCP) and a member of the European Commission Strategic Configuration Program Committee (2018) from Georgia. She served as the Chairman of the Council for the Authorization of Higher Education Institutions, a member of the Academic Programs Accreditation Board (NCEQE 2016, 2017), and a member of the National Committee for UNESCO Affairs.
She has over 26 years of experience in international multilateral projects management and research. She is the author/co-author of several publications and co-author of analytical reports and has over 10 years of experience in consulting, capacity building and training in the areas of strategic development, policy programming and planning, coordination and public policy analysis, as well as monitoring and evaluation. She was actively involved in policy analysis and promotion of participatory policy making and administration within the framework of the EU-Georgia Association Agreement Facility (AA Facility – II) and the Stockholm Environment Institute Green Growth Project (SEI GUMA), promoting regional and international cooperation in various sectors, including education and science, environmental protection, research, development and innovation. She has over 10 years of experience in the development of national and bi-/multi-lateral programs promoting scientific research and innovation and international cooperation. She is a holder of a number of national and international study and research grants/scholarships and the author/co-author of various research projects.
- Higher Education Policy Management; module on the Space and Resource Management in the universities (under the UNESCO University Management Course)
- Innovation Policy Analysis, focus on Green Agenda/Transformation (under development)
- Mikaberidze, M., Sichinava, S., Siradze, T., Muradashvili, S., (2022; January 2023). Georgian Way’ of Policy Advocacy: Non-state Actors’ Influence on Public Policy in Georgia - A Comparative Analysis of Policy Advocacy under the United National Movement’s and Georgian Dream’s Governance. Journal of Politics and Democratization; Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), Vol 6., E-ISSN 2449-2671, Tbilisi, Georgia
- Mikaberidze, M. (2020), Clusters’ Policy in Georgia and Needs Assessment - Conference Proceedings International Multidisciplinary Conference On Biomedicine - BIOMED 2020 (July 2020). Main Conference ID: MC167573; World Conference ID: WRL168812
- Mikaberidze, M. (2019). Internationalization of science and cross-sectoral collaboration: Challenges &Opportunities for Biomedical Research in Georgia, (pp 65-69); ed. by Maia (Maka) Mantskava, Nana Momtselidze ‘BIOMED 2018’ - New Concepts, The Newest Methods, Results, Discussion, Conclusion of Research In Modern Biomedicine: About Multidisciplinary Research In Biomedicine. ISBN 978-9941-485-14-5.
- Mikaberidze, M. (2020), C Hepatitis Virus Elimination Program in Georgia (2010-2019) -Policy Advocacy and Opportunities For External Factors To Influence The Public Policy Formation and Implementation (pp 42-45). Ed. Mantskava, M., Momtsemlidze, N. Abstract book of International Multidisciplinary Conference on Biomedicine BIOMED 2020. ‘New Concepts, the newest methods, results, discussions, conclusions of researches in modern biomedicine.
- Co-author of WB Report ‘The Development of New Model For Higher Education Financing’ (2021), developed under Higher Education Component (3) of the WB Georgia Innovation, Inclusion and Quality Project (I2Q);
- Co-author of SEI GUMA Project Report (2024). Research And Innovation Policy Analysis Project “Green Agenda for Armenia, Georgia, Moldova, and Ukraine (GA GUMA)”, Stockholm Environment Institute (SEI).
- ERASMUS+ Raising Research Capacity of Georgian HEIs through Developing R&D Units / HERD, Cooperation for innovation and the exchange of good practices, Capacity Building in the field of Higher Education, GIPA, task force member.
- National Expert in R&I (specifically engaged in Research and Development) project “Green Agenda for Armenia, Georgia, Moldova, and Ukraine (GA GUMA)” at the Stockholm Environment Institute (SEI)
- Science Component development for Georgian Parliament’s Education and Science Concept Document, under the scope of the UNDP’s Parliamentary Development Project’s intervention. Consultant in Social Sciences.
- Expert in Education and Mobility - EU-Funded Facility for The Implementation Of The EU-Georgia Association Agreement- II (AA Facility II)
- Governing Board member, Manager on the behalf of SRNSF in consortia / Expert, H2020 funded “EaP PLUS project” promoting researchers’ cooperation from the EaP countries and EU MSs and widening participation in EC’s 8th Framework Programme - Horizon 2020.
Innovation Policy analysis (EU, EaP, USA, Post-Soviet area); Higher education, science, technology and innovation (STI) ecosystem’ reforms in Georgia, the EU Eastern Partnership countries and the former Soviet Union; Cluster policy and SMART specialization; Comparative public policy; Policy advocacy; Transformation and state-building in the era of globalization.