ელფოსტა: n.esitashvili@gipa.ge
ნიკოლოზ ესიტაშვილს 2016 წელს მიენიჭა დოქტორის ხარისხი საერთაშორისო ურთიერთობებში ფლორიდის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (FIU), მაიამი, აშშ. ნიკოლოზი არის სხვადასხვა სამეცნიერო სტიპენდიის მიმღები თავის სფეროში. მისი კვლევის სფეროებია პოლიტიკური ეკონომიკა, უსაფრთხოება და პოლიტიკური ფსიქოლოგია. ის ასევე მოყვარული ფილოსოფოსია. ის სოციალურ მეცნიერებებში მიჰყვება ანალიზის დისპოზიციურ-სიტუაციონისტურ ჩარჩოს, რომელიც აერთიანებს მეცნიერული კვლევის სხვადასხვა სფეროს სოციალურ-პოლიტიკური ფენომენების ჰოლისტური ანალიზის დროს. არის საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) სრული პროფესორი. ის ასევე არის საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრის მთავარი მეცნიერი. მას აქვს სწავლებისა და კვლევის 13 წელზე მეტი გამოცდილება და არის 10-ზე მეტი პუბლიკაციის ავტორი. ნიკამ ასევე მიიღო მონაწილეობა მრავალ გაცვლით პროგრამაში და მოიპოვა მრავალი სასწავლო გრანტი/სტიპენდია, როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო დონეზე. მონაწილეობა აქვს მიღებული მრავალ სამეცნიერო პროექტსა და ტრენინგში.
• კლასიკური პოლიტიკური თეორია
• შედარებითი პოლიტიკა
• თანამედროვე საერთაშორისო პრობლემები
• თანამედროვე პოლიტიკური იდეოლოგიები
• თანამედროვე IR თეორია
• კრიტიკული აზროვნება
• IR თეორიის განვითარება
• საერთაშორისო ურთიერთობების ისტორია
• ინდუსტრიული ეკონომიკა
• საერთაშორისო კონფლიქტების ანალიზი და გადაწყვეტა
• საერთაშორისო ურთიერთობების შესავალი
• საერთაშორისო ორგანიზაციები
• საერთაშორისო პოლიტიკური ეკონომიკა
• საერთაშორისო პოლიტიკური ეკონომიკა და ეკონომიკური უსაფრთხოება
• საერთაშორისო კვლევები
• პოლიტიკური მეცნიერების შიშესავალი
• სტატისტიკის შესავალი
• საერთაშორისო ურთიერთობების თეორია
• სოციოლოგიის შესავალი
• პოლიტიკური ფილოსოფია
• პოლიტიკური ფსიქოლოგია
• კვლევის მეთოდოლოგია
• რაოდენობრივი მონაცემების სტატისტიკური ანალიზი
• სტრატეგიული კვლევები
• კონფლიქტის სტრატეგია
• თემები პოლიტიკურ ეკონომიკაში, სოციოლოგიასა და ფსიქოლოგიაში
• ტოტალური (ყოვლისმომცველი) თავდაცვა, როგორც საქართველოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების სტაბილურობის განმსაზღვრელი ფაქტორი, თავი 5, სამეცნიერო კვლევითი პროექტი (წიგნი), შესრულებული ეროვნული თავდაცვის აკადემიისა და თავდაცვის სამინისტროს მოთხოვნით, 2024 წ.
• ბირთვული იარაღი და „ტრადიციის“კონცეფცია, დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენციის ნაშრომების საერთაშორისო კრებული, ბირთვული ძალები, მათი ამბიციები და პოტენციური საფრთხეები, 2023 წ.
• თურქეთის როლი სამხრეთ კავკასიაში, კვლევითი პროექტი დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში და სტატია გამოქვეყნებული დასახელებული ინსტიტუტის საერთაშორისო ჟურნალისთვის, სახელწოდებით თავდაცვა და მეცნიერება, 2023 წ.
• პოლიტიკური ეკონომიკური თანამშრომლობა ალიანსის წევრებს შორის მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ, კვლევითი პროექტი დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნული თავდაცვის აკადემიაში, 2023 წ.
• 2008 წლის ქართულ-რუსული ვაჭრობის თამაშები, სამეცნიერო-პრაქტიკული
კონფერენციის   აშრომების საერთაშორისო კრებული ნატოს პრიორიტეტები და კავკასია -
სტატუს კვო და  ცვლილებები დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნულ თავდაცვის
აკადემიაში, 2022 წ.
• წახალისების როლი პოლიტიკური გარდაქმნებისა და კონსოლიდაციების დროს, ისტორიისა და იდეის აკადემიური ჟურნალი - Dergipark, 2020
http://static.dergipark.org.tr/article-download/5db3/797c/5d28/5ea9d81ddac2f.pdf?
• ნატოს გაღრმავება, გამძლეობა და გაფართოება: ეკონომიკური წახალისება და შემოსავალი, როგორც რეალისტური ალიანსის თეორიის განმარტება, თანაავტორი: დოქტორი ფელიქს ე. მარტინი, სტრატეგიული უსაფრთხოების ჟურნალი, სამხრეთ ფლორიდის უნივერსიტეტი, აშშ, 2020
https://scholarcommons.usf.edu/jss/vol13/iss3/2/
• ძალაუფლების ექსპანსიური შესაძლებლობები და მისი გავლენა სამხედრო ალიანსის დინამიკაზე, საქართველოს სტრატეგიული და საერთაშორისო კვლევების ფონდის (GFSIS) ექსპერტთა მოსაზრებათა სერია, რონდელი ფონდი, 2020
https://www.gfsis.org/publications/view-opinion-paper/146
საერთაშორისო ურთიერთობები; საერთაშორისო უსაფრთხოება; საერთაშორისო პოლიტიკური ეკონომიკა; სამხედრო ალიანსების პოლიტიკური ეკონომიკა; პოლიტიკური ფსიქოლოგია; პოლიტიკური ფილოსოფია.

Nikoloz Esitashvili was awarded his PhD degree in International Relations in 2016 at Florida International University (FIU), Miami, USA. Nikoloz is a recipient of various research fellowships in his field. His fields of research are Political Economy, Security and Political Psychology. He is also an amateur philosopher. He follows a dispositionist-situationist framework of analysis integrating various fields of scientific inquiry into holistic account of social-political phenomena. He is a Full Professor at Georgian Institute of Public Affairs (GIPA). He is also a Chief Scientist at the Scientific Research Center of David Aghmashenebeli National Defense Academy of Georgia. He has over 13 years of experience in teaching and research and is the author of more than 10 publications. Nika has also participated in numerous exchange programs and has gained numerous study grants/scholarships, both locally and internationally. He has participated in many scientific projects and trainings.
- Classical Political Thought
- Comparative Politics
- Contemporary International Problems
- Contemporary Political Ideologies
- Contemporary IR Theory
- Critical Thinking
- Development of IR Theory
- Environmental Economics
- History of International relations
- Industrial Economics
- International Conflict Analysis and Resolution
- Introduction to International Relations
- International Organizations
- International Political Economy
- International Political Economy & Economic Security
- International Studies
- Introduction to Political Science
- Introduction to Statistics
- International Relations Theory
- Introduction to Sociology
- Political Philosophy
- Political Psychology
- Research Methodology
- Statistical Analysis of Quantitative Data
- Strategic Studies
- Strategy of Conflict
- Topics in Political Economy, Sociology and Psychology
- Total (Comprehensive) Defense, As A Determining Factor of The Stability of Defense and Security Of Georgia, Chapter 5, Scientific research project (book) executed at the request of the National Defense Academy and Ministry of Defense, 2024
- Nuclear Weapons and the concept of “tradition”, International Collection of Papers of the Scientific-Practical Conference Nuclear Powers, David Aghmashenebeli National Defence Academy, 2023
- Turkey’s Role in South Caucasus, Research project at David Aghmashenebeli National Defence Academy and an article published for the international journal of the named institution called Defense and Science, 2023
- Political Economic Cooperation Among Alliance Members after World War II, Research Project at David Aghmashenebeli National Defence Academy, 2023
- Georgian-Russian Bargaining Games of 2008, International Collection of Papers of the Scientific-Practical Conference NATO Priorities and Caucasus – Status Quo and Changes at David Aghmashenebeli National Defence Academy, 2022
- The Role of Incentives in times of Political Transitions and Consolidations, Academic Journal of History and Idea – Dergipark, 2020
http://static.dergipark.org.tr/article-download/5db3/797c/5d28/5ea9d81ddac2f.pdf?
- NATO’s Internal Deepening, Endurance, and Expansion: Economic Incentives and Gains as an Explanatory Complement to Realist Alliance Theory, Co-author: Dr. Felix E. Martin, Journal of Strategic Security, University of South Florida, USA, 2020
https://scholarcommons.usf.edu/jss/vol13/iss3/2/
- Exponential Capacity of Power and its Impact on Military Alliance Dynamics, Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) Expert Opinion Paper Series, Rondeli Foundation, 2020