სოციალური მეცნიერებების საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელი/გამოყენებითი ფსიქოლოგიის სამაგისტრო პროგრამის ხელმძღვანელი / პროფესორი
ელფოსტა: m.gabashvili@gipa.ge
ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი ლინგვისტიკის მიმართულებით (ლინგვისტიკის მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტი - МГЛУ, 1980), სერტიფიცირებული ნეიროფსიქოლოგი (ლომონოსოვის სახელობის მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტი -  МГУ, 1977-1979), ფულბრაიტის სტიპენდიანტი  (მერილენდის უნივერსიტეტის საერთაშორისო განვითარებისა და კონფლიქტების მართვის ცენტრი - CIDCM, University of Maryland at College Park, 1997-1998).
40-წლიანი პედაგოგიური და კვლევითი გამოცდილება;  პრაქტიკული გამოცდილება - ვერბალური კომუნიკაციის ნეიროფსიქოლოგიური შეფასება და კონსულტირება, მეტყველების თერაპია; პროგრამების მართვის 12-წლიანი გამოცდილება  საერთაშორისო ორგანიზაციებში - OSCE, Norwegian Refugee Council – NRC.
• თანამედროვე გამოწვევები სოციალურ მეცნიერებებში;
• ფსიქოტრავმატოლოგია;
• ორაზროვანი დანაკარგი;
• იძულებითი გადაადგილების/დევნილობის სტრესი;
• სოციალური ტრავმა და სოციალური ცვლილებების ტრენინგი;
• შესავალი ნეიროფსიქოლოგიაში;
• ნეიროფსიქოლოგიური დიაგნოსტირება და კონსულტირება;
• აფაზიოლოგია (თსუ);
• Introduction to Human Neuropsychology;
• Psycholinguistics;
• ფსიქოლინგვისტიკა (თსუ);
• კლინიკური ლინგვისტიკა (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი);
• კომუნიკაციის ფსიქოლოგია.
1. 2023 – თანაავტორი: A full-scale Russian Invasion of Ukraine in 2022: Resilience and Coping within and beyond Ukraine. In: “Applied Psychology: Health and Well-Being”. Appl Psychol Health Well Being”. 2023 Jul 9. doi: 10.1111/aphw.12466https://iaap-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.11 (Co-authorship with by Kimhi, Shaul; Kaim, Arielle; Bankauskaite, Dalia; Baran, Maria; Eshel, Yohana; Dumbadze, Salome; Kaniasty, Krys; Koubova, Alice; Marciano, Hadas; Matkeviciene, Renata; Teperik, Dmitri; Adini, Bruria.)
2. 2021 - ავტორი: „აფაზიის განწყობისეული ბუნება (საკითხის დასმა)“. ფსიქოლოგიური განწყობისა და კორექციის ცენტრის შრომები. ტ. 2, თსსუ, 2021, 12-23
3. 2021 – ავტორი: „XIX საუკუნის ფსიქოლოგია (მიმოხილვა)“. ფსიქოლოგიური განწყობისა და კორექციის ცენტრის შრომები. ტ. 3, თსსუ. 2021, 29-33.
4. 2021 - თანაავტორი: „Covid-19-ს ფსიქოსემანტიკური სივრცე: ომი უხილავ მტერთან?“ Covid-19 და ფსიქოლოგია, ფსიქოლოგიური განწყობისა და კორექციის ცენტრი, თსსუ, 2021, 49-55 (ნათელა იმედაძესთან და ანა ვარდოსანიძესთან თანაავტორობით)
5. 2021 - რედაქტორი: „მედეგობა COVID-19-ის ეპიდემიის დროს:  მედეგობის, დისტრესისა და შფოთვის აღქმული მიზეზები,   გამოვლენილი სიმპტომების შემსუბუქება დევნილ და ადგილობრივ ქალებში“. GIZ-ის დაფინანსებული კვლევა. ჯიპა-საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი. თბილისი
6. 2020 - რედაქტორი: „მედეგობა კოვიდ-19-ის პერიოდში: ფსიქოლოგიური გავლენა იძულებით გადაადგილებულ პირებსა და ქალებზე“. GIZ-ის დაფინანსებული კვლევა. ჯიპა-საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი. თბილისი
7. 2020 -    თანარედაქტორი:  “From Migration and Integration Challenges to Good Practices: Practitioners’ Perspectives”. SIESTA Group. (Gregg Bucken-Knapp და Karin Zelano-სთან ერთად)
8. 2019 - ავტორი: “ბავშვის მეტყველება: რომან იაკობსონის ლინგვისტური და ნათელა იმედაძის ფსიქოლინგვისტური პარალელები”, ნათელა იმედაძის 90 წლისთავისადმი მიძღვნილი კრებული, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, 101-108.
9. 2019 - თანაავტორი: „აფაზიოლოგიის განვითარების ტენდენციები“. მოხსენების აბსტრაქტი. საერთაშორიო კონფერენციის „ჰუმანიტარული მეცნიერებები გლობალიზაციის ეპოქაში” მასალები, აწსუ, 1-2 ნოემბერი (მარიამ ბაქრაძესთან ერთად)
• 2020-მიმდინარე - თელ-ავივის უნივერსიტეტის სამედიცინო დეპარტამენტთან არსებული მედეგობისა და კეთილდღეობის მულტიდისციპლინური კვლევის ცენტრის (ResWell) კვლევითი პროექტები;
• 2018-მიმდინარე - ქართულ-შვედური სკოლა აღმოსავლეთ პარტნიორობისა და ბალტიის ზღვის ქვეყნების ახალგაზრდა სპეციალისტებისთვის მიგრაციისა და ინტეგრაციის საკითხებზე - SAYP, GIPA-ს და გოთენბურგის უნივერსიტეტის (UGOT) ორგანიზებითა და შვედური ინსტიტუტის (Swedish Institute) გრანტების მხარდაჭერით;
• 2020-2021 - „მედეგობა კოვიდ-19-ის პერიოდში”. GIZ-ის დაფინანსებული კვლევები;
• 2017-2019 - ერაზმუს + უკეთესი კომუნიკაციისთვის/ABC, კომუნიკაციის, ენისა და მეტყველების თერაპიის სამაგისტრო პროგრამა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში;
• 2018-2022 - წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) პროექტი "ორაზროვანიდანაკარგი: უგზო-ეკვლოდ დაკარგული ადამიანების ოჯახების ნარატივი".
მულტიდისციპლინური კვლევები სოციალური მეცნიერებების სფეროში; ინტერდისციპლინური ინტერესები ენათმეცნიერების, ფსიქოლოგიისა და მედიცინის გადაკვეთის პერსპექტივიდან - ნეიროლინგვისტური და ფსიქოტრავმატოლოგიური თემატიკა.

Head of BA Program in Social Sciences and MA Program in Applied Psychology / Professor
PhD in Linguistics from Moscow State Linguistic University (1980). Certified in Neuropsychology at Lomonosov Moscow State University (1977-1979). Fulbright alumna - conflict-induced displacement studies (psychological perspective) - Center for International Development and Conflict Management (CIDCM), University of Maryland at College Park, (1997-1998).
Around 40 years’ experience of research and lecturing, practical work in neuropsychological assessment of language and speech therapy;  12 years’ experience of working for international organisations (OSCE and Norwegian Refugee Council-NRC) at different managerial positions.
• Challenges in Contemporary Social Sciences;
• Psychotraumatology;
• Ambiguous Loss;
• Stress of [Internal] Displacement;
• Societal Trauma and Social Change Training;
• Neuropsychological Assessment and Consultation;
• Aphasia Studies;
• Introduction to Human Neuropsychology;
• Psycholinguistics;
• Psychology of Communication.
Research and Publications: (2019-2023)
1. 2023 - A full-scale Russian Invasion of Ukraine in 2022: Resilience and Coping within and beyond Ukraine. In: “Applied Psychology: Health and Well-Being”. Appl Psychol Health Well Being”. 2023 Jul 9. doi: 10.1111/aphw.12466 https://iaap-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.11 (Co-authorship with by Kimhi, Shaul; Kaim, Arielle; Bankauskaite, Dalia; Baran, Maria; Eshel, Yohana; Dumbadze, Salome; Kaniasty, Krys; Koubova, Alice; Marciano, Hadas; Matkeviciene, Renata; Teperik, Dmitri; Adini, Bruria.)
2. 2021 – Aphasia from the Perspective of the Theory of Set (Discussion Paper). In: “Research Papers. Vol. 2”, Psychological Set Research and Correction Centre, Tbilisi State Medical University, 12-23 (in Georgian)
3. 2021 – 21st Century Psychology (Review). In: “Research Papers. Vol. 3”, Psychological Set Research and Correction Centre, Tbilisi State Medical University, 29-33 (in Georgian)
4. 2021 – “War with Invisible Enemy”- Towards Covid-19’s Psycho-Semantic Analysis, In: “Covid-19 and Psychology”, Psychological Set Research and Correction Centre, Tbilisi State Medical University, 49-55 (in Georgian) - Co-authorship with Imedadze, Natela and Vardosanidze, Anna
5. 2020 – Resilience during Covid-19. Comparing Displaced and Local Populations (Research paper). GIPA with financial support from GIZ, Tbilisi (Editor)
6. 2020 - From Migration and Integration Challenges to Good Practices: Practitioners’ Perspective“, GIPA-University of Gothenburg, Tbilisi, Siesta. Co-editing with Bucken=Knapp, Gregg and Zelano, Karin
7. 2019 - Child Language: Roman Jakobson and Natela Imedadze Psycholinguistic Parallels. In: “Natela Imedadze -90”. Ilia State University, 101-108 (in Georgian)
8. 2019 - Tendencies in Aphasia Studies Development (Abstract). International conference „Humanitarian Sciences in Globalization Era”. Tsereteli State University, 1-2 November, Kutaisi
Resilience Studies, Multinational Resilience & Wellbeing Research and                   Knowledge Centre, International Programme in Disaster Management, School of Public Health, Sackler Faculty of Medicine, Tel-Aviv University – since 2020
SI SAYP – Swedish Institute, Summer Academy for Young Practitioners on migration and integration issues (joint project with University of Gothenburg) – since 2018
“Ambiguous Loss”, joint project with the International Committee of the Red Cross (ICRC), Tbilisi State University, Ilia State University  and University of Georgia – 2018-2022
Experimental Research of Psychological Stress (Uznadze Theory of Set Perspective), with GIPA internal grant support in 2018-2019
ABC- Assisting Better Communication, led by Ilia State University, supported by the Erasmus + Programme of the European Union, 2016-2018
Evaluation of the project “Active for Life: promoting rights and enhancing the capacities of elderly people in Georgia”, DVV International Georgia – 2016
Multidisciplinary studies in social sciences; interdisciplinary studies from the perspective of intersection of linguistics, psychology and medicine – neurolinguistics and psychotraumatological topics.
Other information:
• Board Member, Mental Health in Human Rights, FGIP, since 2022
• Chief of the Board, Global Initiative – Psychiatry, Tbilisi, since 2021
• Member, Multinational Resilience & Wellbeing Research and Knowledge Centre (RESWELL), International Programme in Disaster Management, School of Public Health, Sackler Faculty of Medicine, Tel-Aviv University, since 2020
• Senior Research Scholar, Psychological Set Research and Correction Centre, Tbilisi State Medical University (TSMU), Tbilisi, Georgia, since 2019
• Board Member, Association of Children with Neurological and Behavior Disorders, since 2013
• Board Member, Levan Mikeladze Foundation, since 2009
• Board Member, Georgian Society of Psycho-trauma (GSP), affiliated with the European Society for Traumatic Stress Studies, since 2008
• Founder, Animal Rights Committee, 2000
• Founder, Georgian Association for Mental Health, 1997
• International Associate, Center for the Study of Mind and Human Interaction (CSMHI), University of Virginia at Charlottesville, 1999-2006