ელფოსტა: n.iakobidze@gipa.ge
ფილოლოგიის დოქტორი, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის ასოცირებული პროფესორი; ა(ა)იპ კავკასიის სოციო(ეთნო)ლიგვისტური ასოციაციის დამფუძნებელი.  2015-2018 წლებში კითხულობდა ლექციებს საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართულ უნივერსიტეტში (სალექციო კურსები: თანამედროვე ქართული ენის სინტაქსი, ქართული ენის სტილისტიკა). 2014-2016 წლებში იყო სამეცნიერო ჟურნალ ქართველოლოგიის აქტუალური პრობლემების სარედაქციო კოლეგიის წევრი. 2023 წლიდან სამეცნიერო ჟურნალ არტერიას რედაქტორი.
• კვლევა და სამეცნიერო წერა
• თურქული ენის სინტაქსურ ინტერფერენციასთან დაკავშირებული რამდენიმე საკითხი ტაოსა და იმერხევის ქართულ მეტყველებაში, ააიპ კავკასიის სოციო(ეთნო)ლინგვისტური ასოციაციის სამეცნიერო ჟურნალი "არტერია", I, 2024, 91-108 (თანაავტორი - ხატია ჯანგავაძე);
• როსტომ ჩხეიძის „ჟარგონული ქართულის ჭაშნიკი“, ლინგვისტური რომანი ჟარგონზე, მეტსახელზე, ტოპონიმიკასა და ხეთურ სამყაროზე (სამეცნიერო სესია თბილისში), ჩვენი მწერლობა, თბილისი, 2020, გვ. 5-13;
• ზმნურ სიტყვათშეხამებათა სწავლების საკითხი, ქართველოლოგიის აქტუალური პრობლემები VII, თბილისი, 2018, გვ. 100-108;
• სინტაქსური დამოკიდებულების თავისებურება ქართულში, ქართველური მემკვიდრეობა XXII, ქუთაისი, 2018, 81-89;
• მწუხარების კონცეპტი ქართულსა და გერმანულ ენებში - წელიწდეული V, გვ. 163-169, ქუთაისი, 2013;
• სიხარულის კონცეპტი ქართულსა და გერმანულ ენებში - ქართველოლოგიის აქტუალური პრობლემები II, გვ. 51-60, თბილისი, 2013
• შიშის ნომინაცია ქართულსა და გერმანულ ენებში - ქართველური მემკვიდრეობა XVI, გვ. 71-78, ქუთაისი, 2012
• ენის თეორიის საკითხები გურამ რამიშვილის წიგნის „ერთიანობა მრავალფეროვნებაში“ მიხედვით - ქართველური მემკვიდრეობა XVI, გვ. 171-179, ქუთაისი, 2011
• სიცილი, ტირილი – ლექსემათა სემანტიკისათვის ქართულსა და გერმანულ ენებში - ქართული უნივერსიტეტის კონფერენციის მასალები,გვ. 436-451, თბილისი, 2011;
• ენობრივი ნიშნის AUGE სიტყვათწარმოებითი ასპექტი - შრომები I., გვ.80-84, მესხეთის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი, 2008

Doctor of Philology, Associate Professor at the Georgian Institute of Public Affairs, founder of Caucasian Socio(Ethno) linguistic Association. 2015-2018 she has been lecturing at St. Andrew the first called Georgian University of Patriarchate of Georgia (Lectures: Syntax of modern Georgian Language, Stylistics of Georgian Language). In 2014-2016 she was a member of the editorial board of the scientific journal Actual Problems of Kartvelology and from 2023 editor of the scientific journal Arteria.
- Research and scientific Writing
- Some Aspects of Syntactic Interference of the Turkish Language in the Georgian Speech of Tao and Imerkhevi, The scientific journal Arteria of the Caucasian Socio(Ethno)Linguistic Association, I, Tbilisi, 2024, 109-121 (Co-author – Khatia Jangavadze);
- The Issues of Teaching of the Verbal Word Combinations, Actual Problems of Kartvelology VII, Tbilisi, 2018, 100-108;
- The Features of Words’ Syntactic Relation in Georgian, Kartvelian Heritage XXII, Kutaisi, 2018, 81-89
- Concept of Sadness in Georgian and German Languages, Annual of Kutaisi scientific Library V, Kutaisi, 2013, 163-169
- Concept of Happyness in Georgian and German Languages, Actual Problems of Kartvelology II, Tbilisi, 2013, 51-60
- Naming Fear in Georgian and German Languages, Kartvelian Heritage XVI, Kutaisi, 2012, 71-78
- Issues of Language theory according to “Einheit in der Vielfalt (Unity in Diversity)” by Guram Ramishvili, Kartvelian Heritage XV, Kutaisi, 2011, 171-179
- Towards the Semantics of Lexemes Laughing, weeping in Georgian and German Languages, The materials of the conference, Tbilisi, 2011, 436-451