ელფოსტა: tinatin.erkvania@gipa.ge
თბილისის ივ. ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის ბაკალავრი (2002-2006 წწ.) და მაგისტრი (2007-2009 წწ.). სწავლობდა ჰამბურგის უნივერსიტეტისა (2007 წ.), ასევე, ბერლინის ჰუმბოლდტის უნივერსიტეტის იურიდულ ფაკულტეტებზე. ბერლინის ჰუმბოლდტის უნივერსიტეტის იურიდულ ფაკულტეტზე დაასრულა მაგისტრატურა (LL.M – 2008-2010 წწ.), აგრეთვე, დაიცვა დისერტაცია ამავე უნივერსიტეტში საჯარო სამართლის მიმართულებით (Dr. iur, 2011-2016 წწ.).
აკადემიური და პროფესიული გამოცდილება:
2007-2010: განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს იურისტი;
2010-2011: სსიპ კონსტიტუციონალიზმის რეგიონული განვითარების ცენტრის მეცნიერ-თანამშრომელი;
2015-2016: იურიდიული კომპანიის - Hengeler Mueller (ბერლინის ბიურო), მეცნიერ-თანამშრომელი საკონსტიტუციო სამართლისა და საჯარო ეკონომიკური სამართლის მიმართულებით;
2016-2017: ვიზიტორი მკვლევარი - პარიზის პოლიტიკურ მეცნიერებათა ინსტიტუტის (Sciences Po) სამართლის სკოლა  (École de droit);
2017-2018: საქართველოს პარლამენტის წარმომადგენელი საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში;
2019: საერთაშორისო სამართლისა და შედარებითი საჯარო სამართლისა  მაქს-პლანკის ინსტიტუტის (ჰაიდელბერგი) მიწვეული მკვლევარი;
2017 წლიდან კითხულობს ლექციებს საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტში, მათ შორის: GIPA, თსუ, საქართველოს უნივერსიტეტი, etc.
2017-2022: GIPA-ის ასოცირებული პროფესორი საჯარო სამართლის მიმართულებით;
2023 წლის მაისიდან GIPA-ის სრული პროფესორი საჯარო სამართლის მიმართულებით;
2018 წლის ნოემბერი:  მასარიკის უნივერსიტეტის მიწვეული ლექტორი, ბრნო, ჩეხეთის რესპუბლიკა;
2021 წლიდან დღემდე: ა(ა)იპ „კონსტიტუციური მმართველობის ცენტრი - საქართველო“, დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი;
2021 წლიდან დღემდე: იურიდიული კომპანია - „ერქვანია და პარტნიორები“, დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი.
2020-2022: GIPA-ის სამართლისა და პოლიტიკოს სკოლის ბაზაზე არსებული ცენტრის ხელმძღვანელი - „სამართლისა და საზოგადოების კვლევის ცენტრი გლობალურ კონტექსტში“;
2022: იურიდიული კომპანიის - Hengeler Mueller (ბერლინის ბიურო), მეცნიერ-თანამშრომელი საკონსტიტუციო სამართლისა და საჯარო ეკონომიკური სამართლის მიმართულებით;
2021-2022 ბერლინის ჰუმბოლდტის უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის მიწვეული მკვლევარი.
2023 წლის ივმნისიდან - ვიზიტორი მკვლევარი - პარიზის პოლიტიკურ მეცნიერებათა ინსტიტუტის (Sciences Po) სამართლის სკოლა  (École de droit);
2023 წლის ივნისიდან - საერთაშორისო სამართლისა და შედარებითი საჯარო სამართლის მაქს-პლანკის ინსტიტუტის (ჰაიდელბერგი) მიწვეული მკვლევარი.
სტიპენდიები და ჯილდოები:
გერმანული Zeit Stiftung-ის სტიპენდიანტი (2007);
გერმანული აკადემიური გაცვლითი სამსახურის (DAAD) სტიპენდიანტი (2008-2009);
კონრად ადენაუერის ფონდის სტიპენდიანტი (2011-2015);
DAAD-ის და რუსთაველის ფონდის ერთობლივი პროგრამის (DAAD/Rustaveli Joint Fellowship Program) ორგზის სტიპენდიანტი (2019 წ., 2021 წ., 2023 წ.);
ბერლინის პარლამენტის სტიპენდიანტი (2021-2022 წწ.).
გამოქვეყნებული შრომები:
• მომხმარებელთა უფლებების დაცვის ევროპული სტანდარტები ელექტრონული ვაჭრობის სფეროში და შესაბამისი ქართული კანონმდებლობა, მართლმსაჯულება და კანონი, N2011 წ.
• ადამიანის უფლებები ჰორიზონტალურ კერძოსამართლებრივ ურთიერთობებში, მართლმსაჯულება და კანონი, N2011 წ.
• სახელმწიფოსა და რელიგიის ურთიერთმიმართების სამართლებრივი კონტექსტი - ქართული მოდელი: მოკლე შედარებითსამართლებრივი მიმოხილვა ევროპული კავშირის მაგალითზე, საკონსტიტუციო სამართლის მიმოხილვა, VI, 2011. პუბლიკაცია გამოქვეყნებულია ქართულ და ინგლისურ ენებზე.
• ,,სახელისუფლებო შტოების ურთიერთობის სპეციფიკა 2010 წლის საკონსტიტუციო ცვლილებების ფონზე: არსებითი პრობლემები”, სტატიათა კრებულში - სუპერსაპრეზიდენტოდან საპარლამენტომდე: საკონსტიტუციო ცვლილებები საქართველოში, 2013; პუბლიკაცია გამოიცა კონრად ადენაუერის ფონდის რეგიონული პროგრამის - "სამხრეთ კავკასიის პოლიტიკური დიალოგი", მხარდაჭერით.
• საქართველოს კონსტიტუციის 43-ე მუხლის (საქართველოს სახალხო დამცველის სტატუსი) კომენტარის ავტორი პუბლიკაციაში: „საქართველოს კონსტიტუციის კომენტარი. თავი მეორე. საქართველოს მოქალაქეობა. ადამიანის ძირითადი უფლებანი და თავისუფლებანი”, თბილისი, 2013; გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების პროექტი.
• თანაავტორი სახელმძღვანელოსი: ,,საქართველოს საკონსტიტუციო სამართალი”, დავით ბატონიშვილის სამართლის ინსტიტუტის პუბლიკაცია. პირველი გამოცემა გამოიცა 2013 წელს (აქტუალური მე-4 გამოცემა გამოიცა 2016 წელს).
• მონოგრაფია (დისერტაცია) გერმ. ენაზე: “Verfassung und Verfassungsgerichtsbarkeit in Georgien”, გამომცემლობა Nomos, ბადენ-ბადენი, 2017 (550 გვ.); პუბლიკაცია წარმოადგენის ბერლინის ჰუმბოლდტის უნივერსიტეტში 2016 წელს დაცულ დისერტაციას.
• “კონკრეტული საკონსტიტუციო კონტროლის ხარვეზები საქართველოში - ე.წ. „რეალური” კონსტიტუციური სარჩელის საკონსტიტუციო მართლმსაჯულების სისტემაში ინტეგრირების შესახებ”, სტატიათა კრებულში, თსუ, რედ. კ. კორკელია, 2018 წ.; სტატიათა კრებული ეძღვნება 2017-2018 წლების საკონსტიტუციო რეფორმას.
• რელიგიური გაერთიანებების თანასწორობის პრინციპის უზრუნველყოფა სეკულარიზმის პრინციპის იდენტიფიცირების გარეშე? საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს აქტუალური მართლმსაჯულება, სტატიათა კრებულში, თსუ, კ. კორკელია (რედ.), 2019 წ.
• საქართველოს ტერიტორიული კონფლიქტების კონსტიტუციური სტატუსი და მათი რეგულირების უკანასკნელი მცდელობები, პოლიტიკისა და დემოკრატიზაციის ჟურნალი (GIPA), ინგლ. ენაზე, 2021 წ.
• უნიტარიზმი რეგიონალიზმის ნიშნებით - ცალკეული ასპექტები და ქართული კონტექსტი. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს ჟურნალი, 2022 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი. ქართულ და ინგლ. ენებზე.
• კონსტიტუციის განმარტების მეთოდები გერმანულ კონსტიტუციონალიზმში (ცალკეული ასპექტები), თსუ, სამართლის ჟურნალი, 2023 წ. ქართულ და ინგლ. ენებზე.
• გამოქვეყნების პროცესში: გამოხატვის თავისუფლების ლიმიტაცია - აშშ-ის უზენაესი სასამართლოს მართლმსაჯულება (ცალკეული ასპექტები), თსუ, სტატიათა კრებული, კ. კორკელია (რედ.), 2023 წ.
• გამოქვეყნების პროცესში: მონოგრაფია - „საქართველო რეგიონალიზმის და ფედერალიზმის კონტექსტში“, 2024.
• გამოქვეყნების პროცესში: სახელმძღვანელო - „სამართლის ფილოსოფია“, 2024.
კვლევითი ინტერესები:  სამართლის თეორია, სამართლის ფილოსოფია, თანამედროვე სამართლის ისტორია, ქართული სამართლის ისტორია,  საკონსტიტუციო სამართალი, შედარებითი კონსტიტუციონალიზმი, ტრანსფორმაციული კონსტიტუციონალიზმი პოსტ-საბჭოთა აღმ. ევროპის ქვეყნებში,  საკონსტიტუციო მართლმსაჯულება, საერთაშორისო სამართალი, ადამიანის უფლებათა სამართალი, ევროპული კავშირის სამართალი, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალი, საჯარო ეკონომიკური სამართალი, ინტერნეტი და კონსტიტუციონალიზმი, კერძო და სისხლის სამართლის კონსტიტუციური საფუძვლები.

Bachelor (2002-2006) and Master (2007-2009) of the Law Faculty of Iv. Javakhishvili Tbilisi State University. She studied at the law faculties of the University of Hamburg (2007) and the Humboldt University of Berlin. She completed her master's degree (LL.M - 2008-2010) at the Faculty of Law of the Humboldt University in Berlin, and also defended her thesis in the field of public law at the same university (Dr. iur, 2011-2016).
Academic and professional experience:
2007-2010: Lawyer of the Ministry of Education and Science of Georgia;
2010-2011: Scientist of the Center for Regional Development of Constitutionalism (Georgia);
2015-2016: law company - Hengeler Mueller (Berlin office), researcher in the field of constitutional law and public economic law;
2016-2017: visiting researcher - School of Law (École de droit) of the Institute of Political Sciences of Paris (Sciences Po);
2017-2018: Representative of the Parliament of Georgia in the Constitutional Court of Georgia;
2019: Visiting researcher at the Max Planck Institute for International Law and Comparative Public Law (Heidelberg);
Since 2017, she has been giving lectures at various Georgian universities, including: GIPA, TSU, University of Georgia, etc.
2017-2022: GIPA associate professor in the field of public law;
From May 2023, full professor of GIPA in the field of public law;
November 2018: Guest lecturer at Masaryk University, Brno, Czech Republic;
From 2021 to the present: the founder and head of the Constitutional Governance Center - Georgia;
From 2021 to the present: law company - "Erkvania and Partners", founder and head.
2020-2022: Head of the center based at the School of Law and Politics of GIPA - "Center for Law and Society in a Global Context";
2022: law company - Hengeler Mueller (Berlin office), researcher in the field of constitutional law and public economic law;
2021-2022 visiting researcher at the Faculty of Law, Humboldt University of Berlin.
From June 2023 - visiting researcher - School of Law (École de droit) of the Institute of Political Sciences of Paris (Sciences Po);
From June 2023 - invited researcher at the Max Planck Institute for International Law and Comparative Public Law (Heidelberg).
Scholarships and Awards:
Fellow of the German Zeit Stiftung (2007);
Scholar of the German Academic Exchange Service (DAAD) (2008-2009);
Fellow of the Konrad Adenauer Foundation (2011-2015);
Scholarship holder of DAAD/Rustaveli Joint Fellowship Program (2019, 2021, 2023);
Berlin Parliament Fellow (2021-2022).
- ,European Standards for the Protection of Consumers Rights in the Electronic Trade and relevant Georgian Legislation”, “Law and Justice”, Law Journal of the Supreme Court of Georgia, 2011 N3, Tbilisi, Georgia (in Georgian language), p. 44.
- ,,Basic Human Rights in the Horizontal Private relationships”, “Law and Justice”, Law Journal of the Supreme Court of Georgia, 2011 N4, Tbilisi, Georgia (in Georgian language), p. 57.
- “Legal Context of the Relationship between the State and Religion - Georgian Model”, Constitutional Law Review, Journal of the Constitutional Court of Georgia, N6. 2013 (in Georgian and in English language).
- Comments on the draft law of the constitutional amendments (constitution.ge) and Recommendations for the State Constitutional Commission of Georgia, January 2013 and July 2013 (in Georgian language), UNDP Project.
- Comments on the draft law of the constitutional amendments and Recommendations for the State Constitutional Commission of Georgia, GIZ Project, October 2014 (http://emc.org.ge/2014/10/27/tinatin-erkvania/), (in Georgian language).
- “Specificity of relations between state authority branches after the constitutional reform of 2010”, Konrad Adenauer Foundation South Caucasus, Selection of Articles for the Publication: “From the super-presidential to parliamentary Republic”, (in Georgian language), June 2013.
- Co-author of the Comments to the Georgian Constitution (Article 43: Institute of the Ombudsman, in Georgian language), GIZ project, 2013.
- Co-author of the Textbook: “Georgian Constitutional Law”, Textbook, in Georgian language, 2014.
- “Integration of the Full Constitutional Complaint in the Georgian Legal System”, in: Korkelia, K. (Ed.), Analysis of the Constitutional Reform from 2017, Collection of Articles (in Georgian), Tbilisi State University, Georgia.
- “Constitution and Constitutional Justice in Georgia”, Diss., in German language (“Verfassung und Verfassungsgerichtsbarkeit in Georgien”. Schiftenreihe: “Studien und Materialien zur Verfassungsgerichtsbarkeit”), Nomos-Verlag, Baden-Baden, Germany.
- “Ensuring the equality of religious communities without the interpretation of the constitutional principle of secularism? The current case law of the Georgian Constitutional Court”, in: Korkelia, K. (Ed.), Collection of Articles (in Georgian), Tbilisi State University 2019, Georgia.
- Constitutional Framework of the Conflict Regions in Georgia and the Latest Attempts for their Regulation, in: Journal of Politics and Democratization (GIPA), in English language, 2021.
- Unitarianism with Attributes of Regionalism – Certain Aspects and Relevant Georgian Context,Journal of Constitutional Law - Vol. 1 (2022), in Georgian and English Language, Pages: 9-45.
- “Methods of the Interpretation of the Constitution in the German Constitutionalism (certain aspects)”, in Georgian and in English language, Tbilisi State Uuniversity (TSU), Journal of Law, 2023.
- “Freedom of Speech in the USA – Certain Aspects”, in: Korkelia, K. (Ed.), Collection of Articles (in Georgian), Tbilisi State University, Georgia, 2023.
- In the process of publication: monograph - "Georgia in the context of regionalism and federalism", 2024.
- In the process of publication: Textbook - "Philosophy of Law", 2024.
Research interests: theory of law, philosophy of law, history of modern law, history of Georgian law, constitutional law, comparative constitutionalism, transformational constitutionalism in the post-Soviet space, constitutional justice, international law, human rights law, European Union law, international human rights law, public economic law, Internet and constitutionalism, constitutional foundations of private and criminal law.