სან ხოსეს სახელმწიფო უნივერსიტეტის (კალიფორნია, ა.შ.შ.) მასობრივი კომუნიკაციების მეცნიერებათა მაგისტრი. აქვს კვლევის და სწავლების 15 წლიანი გამოცდილება და არის არაერთი აკადემიური პუბლიკაციის, ანალიტიკური ანგარიშის და შეფასების ავტორი მედიასთან დაკავშირებულ თემებზე საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნების კონტექსტში. არის არაერთი ადგილობრივ და საერთაშორისო სასწავლო და კვლევითი გრანტის/სტიპენდიის მიმღები (მათ შორის ედმუნდ მასკის სამაგისტრო სტიპენდია, ნიდერლანდების სამეფოს სტიპენდია, ღია საზოგადოების ფონდების აკადემიური მხარდაჭერის პროგრამის სტიპენდია, ამერიკის კვლევების ფონდის გრანტი და სხვ.). აქვს სხვადასხვა ორგანიზაციის აღმასრულებელი თუ სამეურვეო საბჭოების წევრობის გამოცდილება, ამჟამად გამომძიებელ ჟურნალისტთა გაერთიანება „აი, ფაქტის“ სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი.
მასობრივი კომუნიკაციების თეორიები
- ბასილაია, ე.; მელაშვილი, გ.; ანდღულაძე, მ.; კობახიძე, რ.; ჩხეიძე, შ.; კობერიძე, კ.; ჯაჯანიძე, გ.; შაინიძე, ი. (2024). ავტორიტარული რეჟიმების დიფუზია და რუსული სახელმძღვანელო.
- ბასილაია, ე.; ანდღულაძე, მ.; ნარიმანიშვილი, ნ.; ბოკუჩავა, მ.; ყურაშვილი, ხ.; მანაგაძე, დ.; ქეშელაშვილი, ა. (2024). საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა 2023-2024. მედიის, ინფორმაციის და სოციალური კვლევების ცენტრი, თბილისი.
- ბასილაია, ე.; ანდღულაძე, მ.; ქეშელაშვილი, ა.; ერგეშიძე, ე. და ყურაშვილი, ხ. (2023). დეზინფორმაციისადმი მდგრადობა რეგიონულ დონეზე საქართველოში. მედიის, ინფორმაციის და სოციალური კვლევების ცენტრი, თბილისი.
- ზონდლერი, ელენა; ბასილაია, ეკატერინე; მათშკე, ალექსანდერ და მეიერი, ეველინ (2023). „საქართველო, მედია თავისუფლება იკლებს“. Deutche Welle.
- Vibrant Information Barometer (VIBE) 2020, 2021, 2022, 2023, IREX.
- ბასილაია, ე.; & დანელია, ნ. (2022). „მედიაწიგნიერების პრაქტიკის მეფინგი და საჭიროებების შეფასება საქართველოში“. ევროპის საბჭო.
- FLEKS - ინტერკულტურული თეორიისა და პრაქტიკის სკანდინავიური ჟურნალის სპეციალური ნომრის მოწვეული რედაქტორი. გამოქვეყნებულია ონლაინ ოსლოს მეტროპოლიტენის უნივერსიტეტის მიერ (2021). https://journals.oslomet.no/index.php/fleks/article/view/4570.
- ეკატერინე ბასილაია, ფილიპ პაზდერსკი, პეტრა კუჩინკოვა, იან ცინგელი. „საზოგადოების ინფორმირება ევროკავშირის შესახებ: მედიაპრაქტიკოსების გამოცდილება საქართველოდან, პოლონეთიდან, სლოვაკეთიდან და ჩეხეთიდან“. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი, 2019 წლის ივლისი, თბილისი.
- დუდეტი, ვ.; ეშაქი, ა.; ბასილაია, ე. & მაჭარაშვილი, ნ. (2018). „პოლიტიკიდან მოქმედებამდე: ევროკავშირის მიდგომის შეფასება ინკლუზიური მედიაციისა და დიალოგის მხარდაჭერის მიმართ საქართველოსა და იემენში“. Peacebuilding, 6 (3), 183-200
კვლევითი ინტერესები: მედიასისტემები, მეიდაპლურალიზმი, პოლიტიკური კომუნიკაციები, მედიაპოლიტიკა, მედიის თავისუფლება, ჟურნალისტიკის ისტორია, მედია სოციალური და პოლიტიკური ტრანსფორმაციების დროს, მედია და სახელმწიფო, დეზინფორმაცია.

Holds a Master of Science in Mass Communications from San Jose State University (SJSU), California, USA. Has 15 years of research and teaching experience in the field of media and communications. Author of various academic publications, analytical and evaluation reports focusing on media-related topics about Georgia and other Eastern Partnership countries. Recipient of various local and international educational and research grants and fellowships, including from the Edmund Muskie Fellowship program, The Netherlands Fellowship Program, OSF’s Academic Fellowship Program, and The Fund for American Studies. Experienced in serving on the executive and supervisory boards of various organizations and currently a member of the supervisory board of the online investigative media outlet Ifact.ge.
- Theory of Mass Communications
- Basilaia, E.; Melashvili, G.; Andguladze, M.; Kobakhidze, R.; Chkheidze, Sh.; Koberidze, K.; Jajanidze, G.; Shainidze, I. (2024). Diffusion of Authoritarian Regimes and Russian Textbook.
- Basilaia, E.; Andguladze, M.; Narimanishvili, N.; Bokuchava, M.; Kurashvili, Kh.; Managadze, D.; Keshelashvili, A. (2024). Public Information Accessibility 2023-2024. Center for Media, Information and Social Research, Tbilisi.
- Basilaia, E.; Andguladze, M.; Keshelashvili, A.; Ergeshidze, E. & Kurashvili, K. (2023). Resilience to disinformation at the regional level in Georgia. The Center for Media, Information and Social Research, Tbilisi.
- Zondler, Elena; Basilaia, Ekaterine; Matschke, Alexander & Meier, Evelin (2023). Georgia, Media freedom in decline. Deutsche Welle.
- Vibrant Information Barometer (VIBE) 2020, 2021, 2022, 2023, IREX.
- Basiaia, E.; & Danelia, N. (2022). Mapping and needs assessment of media literacy practices in Georgia. Council of Europe.
- Guest editor of a special issue on Hate Speech of the FLEKS – Scandinavian Journal of Intercultural Theory and Practice. Published online by Oslo Metropolitan University (2021). https://journals.oslomet.no/index.php/fleks/article/view/4570.
- Ekaterine Basilaia, Filip Pazderski, Dr. Petra Kuchyňková, Jan Cingel. Informing the public about the EU: The media practitioners from Georgia, Poland, Slovakia and Czech Republic share experiences, Georgian Institute of Politics, July 2019, Tbilisi.
- Dudouet, V.; Eshaq, A.; Basilaia, E. & Macharashvili, N. (2018). From policy to action: assessing the European Union’s approach to inclusive mediation and dialogue support in Georgia and Yemen. Peacebuilding, 6(3), 183-200