გარემოსდაცვითი მენეჯმენტი და პოლიტიკა
GIPA-ს გარემოსდაცვითი მენეჯმენტისა და პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამა შეიქმნა 2016 წელს გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, ისეთი აქტორების თანამშრომლობის საფუძველზე როგორებიც არიან: GIPA - საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო,  სსიპ - გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი.
პროგრამა განკუთვნილია მათთვის, ვისაც სურს გარემოსდაცვითი მმართველობის და პოლიტიკის კუთხით საკუთარი ცოდნის გაღრმავება და შესაბამისი უნარების გამომუშავება, გარემოს დაცვის სფეროს მრავალ განშტოებასთან დაკავშირებული საკითხების, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების მართვის სფეროში. ასევე, იმ საჯარო მოხელეებისთვის, რომელთა საქმიანობა უკავშირდება გარემოსდაცვითი პრობლემების გადაწყვეტას როგორც სტრატეგიულ ისე ოპერაციულ დონეზე. შესაბამისად, პროგრამა საინტერესო შეიძლება იყოს გარემოსა და ბუნებრივ რესურსებთან დაკავშირებული ან მომიჯნავე სფეროში უკვე დასაქმებულ ან ამ სფეროთი დაინტერესებულ პირთათვის.
ამავდროულად, პროგრამა გამოირჩევა საერთაშორისო გაცვლით პროგრამებში მონაწილეობის აქტიური შეთავაზებით. მაღალია გარემოსდაცვითი მენეჯმენტისა და პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამის კურსდამთავრებულთა დასაქმების მაჩვენებელი როგორც უშუალოდ საჯარო სექტორში, ისე კერძო და საერთაშორისო ორგანიზაციებშიც. გარდა ამისა, სასწავლო კურსის განმავლობაში სტუდენტებს ეძლევათ შესაძლებლობა სტაჟირება გაიარონ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში და სამინისტროსთან არსებულ სსიპებში.
პროგრამის დასრულების შემთხვევაში კურსდამთავრებულებს ენიჭებათ: გარემოს დაცვის მაგისტრის აკადემიური ხარისხი.
გარემოსდაცვითი მენეჯმენტისა და პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამა უზრუნველყოფს გარემოს დაცვის სფეროს მიკუთვნებული მენეჯმენტის საკითხების სისტემურ შესწავლას, მართვის კონკრეტული ინსტრუმენტების სიღრმისეულ ათვისებას მენეჯერული, სამართლებრივი და ეკონომიკური ასპექტების გათვალისწინებით, რათა ხელი შეუწყოს გარემოს დაცვის მენეჯმენტის სფეროში კვალიფიციური მენეჯერული უნარების მქონე ადამიანური რესურსების მომზადებას. პროგრამა ასევე უზრუნველყოფს სიღრმისეული ცოდნის, უნარებისა და პასუხისმგებლობისა და ავტონომიურობის გამომუშავებას შემდეგი მიმართულებების ფარგლებში: გარემოსდაცვითი მართვის სისტემა და დემოკრატიული მმართველობა, მენეჯმენტი და ადმინისტრირება, გარემოსდაცვითი მართვის ინსტრუმენტები, გარემოს დაცვა და კონსერვაცია, მწვანე და ცირკულარული ეკონომიკა.
• გარემოსდაცვით სფეროში მაღალი მენეჯერული უნარების მქონე პროფესიონალი
• გარემოსდაცვით სფეროში არსებული პრობლემების მართვის უნარის მქონე პირი
• გარემოსდაცვით სფეროში არსებული გამოწვევებისა და მოსალოდენლი საფრთხეების/რისკების მონიტორინგისა და შეფასების უნარის მქონე პირი
• გარემოსდაცვის მართვის ინსტრუმენტების (გზშ, სგშ, რზშ, გის) გამოყენებით რელევანტური სტრატეგიების შემუშავების უნარის მქონე პირი
• მაღალი კვლევითი უნარების მქონე ანალიტოკოსი
იხ. პროგრამის კურიკულუმი
მისაღები ადგილების რაოდენობა: 30
სწავლების ენა: ქართული, ინგლისური (ძირითადი მასალები ინგლისურ ენაზე)
გარემოსდაცვითი მენეჯმენტისა და პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამა განკუთვნილია იმ პირთათვის, რომლებსაც უკვე მიღებული აქვთ უმაღლესი განათლება ნებისმიერ სფეროში და სურთ  გაიღრმავონ ცოდნა გარემოს დაცვის მენეჯმენტის მიმართულებით.
პროგრამაზე სწავლის გაგრძელების მსურველებს, ჩაბარებული უნდა ჰქონდეთ საერთო სამაგისტრო გამოცდები.
სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტთა რეგისტრაცია წარმოებს ელექტრონულად  1 აგვისტოდან 12 სექტემბრის ჩათვლით (თარიღები დაზუსტდება მოგვიანებით)
შიდა საუნივერსიტეტი
პროცედურა შედგება შემდეგი ეტაპებისგან:
• დოკუმენტაციის ანალიზი: ამ ეტაპზე ხდება უნივერსიტეტის მიერ შემუშავებული საერთო სააპლიკაციო ფორმის შევსება, რომლიც მოიცავს აპლიკანტის პირადობის ასლს, დიპლომ(ებ)ის ასლს, რეზიუმეს, სამოტივაციო წერილსა და ეროვნული გამოცდების დამადასტურებელ საბუთს.
• გასაუბრება მიმღებ კომისიასთან, სადაც შეფასდება აპლიკანტის დარგობრივი ცოდნა და მოტივაცია
პროგრამაზე ჩარიცხვის აუცილებელ წინაპირობას წარმოადგენს:
• საერთო სამაგისტრო გამოცდების ჩაბარება
• ინგლისური ენის ცოდნა B2 დონეზე
ინგლისური ენის ცოდნის დადასტურება:
ინგლისური ენის დონე შემოწმდება გასაუბრების პროცესში
გარემოსდაცვითი მენეჯმენტის და პოლიტიკის ორწლიანი სამაგისტრო პროგრამის ჯამური ღირებულება 7000 ლარს შეადგენს.
პროგრამის ერთი წლის საფასური შეადგენს 3500 ლარს. თანხის გადახდა ერთი წლის განმავლობაში ხდება ოთხ ეტაპად, სასწავლო სემესტრების მიხედვით. პროგრამის წარმატებულად დასრულების შემთხვევაში კურსის მონაწილეებს ენიჭებათ გარემოს დაცვის მენეჯმენტის მაგისტრის აკადემიური ხარისხი.
დაფინანსება
100 პროცენტიანი სახელმწიფო გრანტის მოპოვების შემთხვევაში, GIPA-ს გარემოსდაცვითი მენეჯმენტისა და პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამა უფასო სწავლების უფლებას მიანიჭებს 3 საუკეთესო სტუდენტობის კანდიდატს
სწავლის დაფინანსების  ვარიანტები:
გარემოსდაცვითი მენეჯმენტის და პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამა
წლის სწავლის ღირებულება
სახელმწიფო გრანტის მოპოვების გარეშე
7000 ლარი
ორი წლის განმავლობაში რვა ეტაპად შეტანის შემთხვევაში - ერთჯერადად
875 ლარი
სახელმწიფო გრანტის (100%) მოპოვების
შემთხვევაში
7000-4500=2500, გადასახდელი
თანხა - 2500 ლარი
312,5 ლარი
• ხელშეკრულების გაფორმება მოხდება ელექტრონულად
• მაგისტრანტობის იმ კანდიდატებმა, რომლებიც სწავლის გაგრძელებას გეგმავენ მმართველობის სკოლის სამაგისტრო პროგრამებზე და წარმატებით გაივლიან შიდასაუნივერსიტეტო გამოცდებს, არაუგვიანეს 2024 წლის 15 სექტემბრისა უნდა წარმოადგინონ შესაბამისი სამაგისტრო პროგრამის წლიური საფასურის 10%-ის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი, რომელიც შემდგომში გამოაკლდება სწავლის ღირებულებას
გადახდა / Payment instructions:
*დანიშნულებაში მიუთითეთ სტუდენტის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი და სასწავლო პროგრამის დასახელება.
საბანკო რეკვიზიტები / Bank Details:
მიმღების დასახელებაააიპ საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი
ანგარიშსწორების ანგარიშიGE84TB1100000110700419 / GEL
საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) მმართველობის სკოლა მრავალი წლის განმავლობაში თანამშრომლობს სხვადასხვა დასავლურ და ევროპულ უნივერსიტეტებთან. აღნიშნული პარტნიორობების ფარგლებში გარემოს დაცვის მენეჯმენტისა და პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტებს საშუალება ეძლევათ აირჩიონ სწავლის გაგრძელების მათთვის სასურველი ვარიანტი:
2.
Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover
ჰანოვერის უნივერსიტეტი, არის სახელმწიფო კვლევითი უნივერსიტეტი, რომელიც მდებარეობს ჰანოვერში, გერმანია. იგი დაარსდა 1831 წლის 2 მაისს, და წარმოადგენს   ერთ-ერთ უდიდეს და უძველეს სამეცნიერო და ტექნოლოგიურ უნივერსიტეტს გერმანიაში.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმსა და სტუდენტთა გაცვლის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2017 წლის ნოემბერში. ზემოაღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტების გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 4-4 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად.
თანამშრომლობის მიმართულებები: ეკონომიკა, მენეჯმენტი, ბიზნესი, გარემოსდაცვითი პოლიტიკა;
3.
Hungarian University of Agriculture and Life Sciences
უნგრეთის სოფლის მეურნეობისა და სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებების უნივერსიტეტის (MATE) თითოეულ კამპუსს დიდი წარსული და მდიდარი ისტორია აქვს. უნივერსიტეტის სოფლის მეურნეობის მეცნიერებების გეორგიკონის ფაკულტეტი კეშთელში არის უძველესი სასოფლო-სამეურნეო უმაღლესი სასწავლებელი ევროპაში, რომელმაც ფუნქციონირება დაიწყო 1797 წლის 1 ივლისს. MATE - ეს დაარსებით ევროპაში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი სოფლის მეურნეობაზე ორიენტირებული და მულტიდისციპლინარული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება დაარსდა 2021 წლის 1 თებერვალს. MATE-ს უნვიერსიტეტი სტუდენტებს სთავაზობს პროგრამებს სხვადასხვა მიმართულებით. შეუძლიათ დაეუფლოთ სოფლის მეურნეობის, გარემოსდაცვითი და კვების მეცნიერებებს, წყლისა და განახლებადი ენერგიის მენეჯმენტს, ლანდშაფტის არქიტექტურას, ენოლოგიას, მებაღეობას, მექანიკურ ინჟინერიას და ა.შ.

GIPA's Master's Program in Environmental Management and Policy was established in 2016 as part of a project funded by the German Society for International Cooperation (GIZ). This initiative involves collaboration among several key organizations, including the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and the LEPL Center for Environmental Information and Education.
The program is designed for individuals seeking to deepen their knowledge of environmental governance and policy while developing relevant skills in environmental management, including natural resource management. It is particularly beneficial for civil servants engaged in addressing environmental issues at both strategic and operational levels. Consequently, the program appeals to those currently employed or interested in fields related to the environment and natural resources.
Additionally, the program actively encourages participation in international exchange programs. Graduates of the Master's Program in Environmental Management and Policy enjoy a high employment rate, finding opportunities in the public sector as well as private and international organizations. Students also have the opportunity to complete internships at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Ministry of Internal Affairs.
Upon completion of the program, graduates will be awarded the academic degree of Master of Environmental Protection.
What Will I Learn?
The Master's Program in Environmental Management and Policy offers a comprehensive study of management issues related to environmental protection. It emphasizes the development of specific management tools while considering managerial, legal, and economic aspects to prepare qualified human resources with strong managerial skills in the field of environmental management. The program also provides in-depth knowledge, skills, and a sense of responsibility and autonomy in the following areas:
Who Will I Be?
The Master's Program in Environmental Management and Policy is designed for individuals who hold a higher education degree in any field and wish to deepen their knowledge of environmental management.
Applicants must pass the General Master's Exams to be eligible for admission to the program. Registration for the Master's Program is conducted electronically.
The internal university admission process consists of the following stages:
Necessary Prerequisites for Enrollment:
Confirmation of English Proficiency:
English proficiency will be assessed during the interview process
Registration of students of the master's program is carried out electronically.
》Online registration form for graduate students
Tuition Costs
The total cost of the two-year Master's Program in Environmental Management and Policy is 7,000 GEL. The annual fee for the program is 3,500 GEL, payable in four installments corresponding to the study semesters. Upon successful completion of the program, participants will be awarded the academic degree of Master of Environmental Management.
Funding
Candidates who receive a 100% state grant will be eligible for free tuition in GIPA's Master's Program in Environmental Management and Policy. This benefit is available to the top three candidates.
Tuition Funding Options
Master's Program in Environmental Management and Policy
Total Tuition Cost (2 years): 7,000 GEL
Without a State Grant:
With a 100% State Grant:
Payment Instructions:
Tuition fees must be paid to the organization's account.
Please include the student's name, surname, personal identification number, and the name of the study program in the payment details.
Bank details
Banking Code (MFO) – TBCB GE 22
Name of the recipient – NNLE Georgian Institute of Public Affairs
Account of settlement – GE84TB1100000110700419/GEL
The Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) School of Governance has been collaborating with various Western and European universities for many years. Through these partnerships, students in the Master's Program in Environmental Management and Policy have the opportunity to choose from several options:
Located in Hanover, Germany, the University of Hanover is a state research university founded on May 2, 1831. It is one of the largest and oldest scientific and technological universities in Germany.
A Memorandum of Understanding and a Student Exchange Agreement were signed in November 2017. Based on this agreement, a student exchange program was established, allowing for the annual exchange of four students to study for a full semester at the partner university.
Areas of Cooperation:
Economics, Management, Business, Environmental Policy
Hungarian University of Agriculture and Life Sciences
Each campus of the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences (MATE) has a rich history. The Faculty of Agricultural Sciences Georgicon, part of the University of Kaposvár, is the oldest agricultural higher education institution in Europe, having begun operations on July 1, 1797. Founded on February 1, 2021, MATE is one of the largest agriculture-oriented and multidisciplinary higher education institutions in Europe.
MATE offers a variety of programs across multiple disciplines, including agricultural sciences, environmental and food sciences, water and renewable energy management, landscape architecture, enology, horticulture, and mechanical engineering. Programs are available for students at all levels, from bachelor's to PhD.