ფსიქოლოგიის საფუძვლები; ფსიქოლოგიის ისტორია; ფსიქოლოგიის თანამედროვე მიმდინარეობები; ფსიქოლოგიის მეთოდოლოგია;
ირაკლი იმედაძე, ფსიქოლოგიურ მეცნიერებათა დოქტორი, საქართველოს ეროვნული აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, 2014 წლიდან კითხულობს ლექციებს საქართველოს საზოგადოებრივ ინსტიტუტში საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებზე: „ფსიქოლოგიის საფუძვლები“, „ფსიქოლოგიის ისტორია“, „ფსიქოლოგიის თანამედროვე მიმდინარეობები“.  ირაკლი იმედაძე არის საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის დიმიტრი უზნაძის სახელობის პრემიის ლაურეატი და საქართველოს ფსიქოლოგთა საზოგადოების პრეზიდენტი. სხვადასხვა დროს კითხულობდა ლექციებს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ილიას უნივერსიტეტში, რობაქიძის უნივერსიტეტში. 2016-2011 წლებში იყო დ. უზნაძის სახელობის ფსიქოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი. დღემდე არის თბილისის ი.ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი.
ირაკლი იმედაძეს გამოქვეყნებული აქვს რამდენიმე მონოგრაფია, სტატიები ქართულ და უცხოურ ჟურნალებში, სამეცნიერო შრომები ფსიქოლოგიის საკითხებზე. სისტემატურად მონაწილეობს  ფორუმებსა და კონფერენციებში, აქვეყნებს სტატიებს სხვადასხვა სამეცნიერო ჟურნალებში. ამჟამად მონაწილეობს შოთა რუსთაველის  სამეცნიერო ფონდის  გრანტში „განწყობის თეორიის ცნებითი აპარატის დადგენა“    2015-2018.

Irakli Imedadze, Doctor of psychological scienes, corresponding memeber of Georgian National Academy of Sciences; since 2014 has been giving lectures on bachelor and magistrate programmes: “Basics of psychology”, “History of psychology”, “Modern trends of psychology”. Irakli Imedadze is the laureate of Dimitri Uznadze prize of Georgian National Academy of Sciences and the president of Gorgian Psychological Society. At different times he gave lectures in Tbilisi State University, Ilia University, Robakidze University. In 2006-2012 he was the director of D. Uznadze Institute of Psychology. He is the professor of Tbilisi State University.
Irakli Imedadze has published several monographies, coursebooks and articles in Georgian and foreign journals, scientific works on different psychological issues. He regularly takes part in forums and conferences and publishes researches in scientific journals. Currently he is a participant of Shota Rustaveli foundation grant “Establishing the conceptual apparatus of Set Theory”, 2015-2018.